Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Dziś zainaugurowano Europejski Tydzień Sportu

Turnieje sportowe, rajdy rowerowe, ale też zabawy ruchowe. To pomysły świętokrzyskich szkół i przedszkoli w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Dziś oficjalna jego inauguracja odbyła się w Szkole Podstawowej w Masłowie. Oczywiście na sportowo - młodzież mogła pokazać, jak gra w piłkę ręczną.

Autor: Daniel Lenart

23.09.2019 14:38

image 23.09.2019. Masłów. Inauguracja Europejskiego Tygodnia Sportu Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

23.09.2019. Masłów. Inauguracja Europejskiego Tygodnia SportuFot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Karol i Franek, młodzi zawodnicy z Masłowa przekonują, że dla nich takie rozpoczęcie tygodnia jest najlepsze. - Bez sportu nie ma życia - mówią.

Ale nie ukrywają, że w gry komputerowe też lubią pograć. - Ale trzeba też robić coś innego, na przykład grać w piłkę ręczną - mówią Karol i Franek.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, który zainicjował akcję w województwie świętokrzyskim twierdzi, że pozytywnie zaskoczyła go liczba szkół, które zgłosiły swoje propozycje.

- Zamierzamy przez ten tydzień pokazać młodym ludziom, że sport może być bardzo przyjemny -  zapowiada kurator.

Inicjatywę chwali Sławomir Szmal. Były bramkarz reprezentacji Polski, a obecnie wicedyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kielcach ma nadzieję, że młodzi ludzie nie skończą na tygodniu aktywności. Jak tłumaczy, w mediach regularnie pojawiają się alarmujące doniesienia o epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży, dlatego trzeba promować aktywność fizyczną.

- Ze sportem wiąże się też zdrowy tryb odżywiania, odpowiednia dieta. Ważne, żeby młodzi ludzie byli aktywni. Ale to nie może być tylko tydzień, to musi być cały rok - twierdzi Sławomir Szmal.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski również ma nadzieję, że trend do zdrowia i aktywności fizycznej utrzyma się wśród młodych ludzi na stałe.

- Chcemy pokazać, że województwo świętokrzyskie to region, który dba o sport, o to aby dzieci umiały spędzać wolny czas inaczej niż przed komputerem. Mamy mnóstwo dyscyplin, które mogą uprawiać uczniowie. Mam nadzieję, że nasi młodzi sportowcy zaistnieją nie tylko w kraju, ale i w Europie - mówi Agata Wojtyszek.

Podsumowaniem Europejskiego Tygodnia Sportu w naszym regionie będzie sobotni XX Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2019”. Dla uczestników przygotowano 12 tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Uczestników poprowadzą świętokrzyscy przewodnicy, którzy zadbają o bezpieczeństwo oraz przedstawią ciekawostki dotyczące regionu świętokrzyskiego.

23.09.2019. Masłów. Inauguracja Europejskiego Tygodnia SportuFot. Daniel Lenart / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Piłka ręczna Sławomir Szmal Agata Wojtyszek Kazimierz Mądzik RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Gwiazdy sportu zagrają na Rynku

Gwiazdy sportu zagrają na Rynku

Więcej sportu dla dzieci z Kielc

Więcej sportu dla dzieci z Kielc

Kolejne miliony z ministerstwa sportu dla kieleckiej młodzieży

Kolejne miliony z ministerstwa sportu dla kieleckiej młodzieży