Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Duże wsparcie finansowe dla teatru Żeromskiego?

Jest szansa, że do Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach trafią pieniądze z środków norweskich. To wsparcie jest niezbędne, by zamknąć budżet remontu siedziby kieleckiej sceny dramatycznej.

Autor: Dorota Klusek

19.09.2019 17:55

image   Fot. / Radio Kielce

Dziś na komisji edukacji, kultury i sportu Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Michał Kotański, dyrektor teatru Żeromskiego poinformował, że w zeszłym tygodniu została podpisana umowa międzyrządowa, co oznacza, że w tym roku będzie ogłoszona lista projektów, które otrzymają wsparcie z Funduszu Norweskiego.

- Z informacji, które mamy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wynika, że odbędzie się to w listopadzie. Liczę na to, że w przyszłym roku dostaniemy pieniądze, prawdopodobnie około 3 - 3,5 miliona euro na remont teatru. W ten sposób mielibyśmy zagwarantowaną połowę środków na ten cel - wyjaśnia.

Całkowite koszty remontu szacowane są na ponad 70 milionów złotych. Teatr dysponuje pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Z wkładem własnym jest to suma około 20 milionów złotych. Trzecim źródłem finansowania ma być wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Władze województwa, które obecnie są jedynym organem prowadzącym Teatr imienia Stefana Żeromskiego, wciąż czekają na odpowiedź, czy kielecka scena będzie współprowadzona przez ministra, a jeśli tak, to w jakim wymiarze wsparłby remont.

Od zaangażowania finansowego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uwarunkowane jest również zatrudnienie nowych aktorów w kieleckim teatrze. Dyrektor Michał Kotański przyznał, że już planuje repertuar na kolejny sezon artystyczny 2020/2021, który prawdopodobnie będzie już na budowanej właśnie scenie w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sejmik Województwa RPO WDK Teatr Żeromskiego Michał Kotański Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

„Hamlet” z udziałem gwiazd i w reżyserii dyrektora kieleckiego teatru

„Hamlet” z udziałem gwiazd i w reżyserii dyrektora kieleckiego teatru

„Iliada” i „Zapiski z wygnania” z Krystyną Jandą na deskach Teatru Żeromskiego

„Iliada” i „Zapiski z wygnania” z Krystyną Jandą na deskach Teatru Żeromskiego

Baśniowa powieść na deskach kieleckiego teatru

Baśniowa powieść na deskach kieleckiego teatru