Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wstydliwy nowotwór, który dotyka zwłaszcza młodych mężczyzn

Rak jądra, to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. Jakie są przyczyny tego nowotworu i jak się objawia? O tym m.in. w „Czasie dla zdrowia” opowiadał dr n. med. Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

18.09.2019 16:07

image 18.09.2019. Kielce. Dr n. med. Mateusz Obarzanowski, zastępca kierownika Kliniki Urologii w ŚCO Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Dlaczego rak jądra dotyka zwłaszcza młodych mężczyzn?

To przede wszystkim choroba wstydliwa. Może wystąpić w każdym wieku, ale szczyt zachorowań obserwujemy między 20., a 40. rokiem życia. W tym przedziale wiekowym jest to najczęstszy nowotwór złośliwy, jaki występuje u mężczyzny. Jest to związane głównie z typem tego nowotworu. W większości przypadków jest to rak z komórek zarodkowych, czyli takich, które najczęściej rozwijają się właśnie między 20., a 40. rokiem życia. W Polsce na raka jądra zapada rocznie około tysiąca panów.

- Jakie są przyczyny tej choroby?

Trudno tu mówić o przyczynach, bo typowo zewnętrznych nie ma. Natomiast mamy kilka grup ryzyka tego nowotworu. Pierwszy to wiek mężczyzny. Inne to tzw. wnętrostwo. To taki stan, kiedy jądra w wieku dziecięcym nie zstąpiły do worka mosznowego. Takie osoby już w wieku dorosłym muszą się częściej kontrolować. Ryzyko zachorowania na raka jąder wzrasta u mężczyzny, który już miał ten nowotwór w jednym z jąder. Także zachorowania u członka najbliższej rodziny zwiększa ryzyko zachorowania.

- Jak się objawia rak jądra?

Objawy wydają się bardzo proste, dlatego też rozpoznanie teoretycznie jest proste. Głównym objawem jest guzek, który pojawia się w jądrze. On z reguły jest wyczuwalny nawet wówczas, gdy jest niewielki. Każdy guzek, zgrubienie, powiększenie jądra, czy dolegliwości bólowe z tej okolicy powinny wzbudzić niepokój pacjenta i powinien on się skonsultować ze specjalistą urologiem.

- O tym m.in. jak się leczy taka jąder będzie można posłuchać w najbliższą sobotę, 21 września, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Tak, w godzinach 11.00 – 13.00 zapraszamy wszystkich chętnych zainteresowanych tematyką urologiczną. Zaplanowaliśmy szereg wykładów dotyczących schorzeń urologicznych, będzie to również okazja do porozmawiania z nami, urologami. Panowie będą również mogli skorzystać z bezpłatnego badania, ale na nie trzeba się wcześniej zarejestrować dzwoniąc pod numer telefonu 41 36 76 774.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia
other news

Podobne wiadomości

Rak prostaty nie musi zabić

Rak prostaty nie musi zabić

Rak trzustki, to bardzo podstępny nowotwór

Rak trzustki, to bardzo podstępny nowotwór

Od 20 lat udowadniają, że rak to nie wyrok

Od 20 lat udowadniają, że rak to nie wyrok

Rak piersi ma wiele objawów

Rak piersi ma wiele objawów