Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Weterani pokonują własne słabości. Szkoli ich mistrz świata w Muay Thai

Ponad 40 weteranów i członków rodzin poległych żołnierzy bierze udział w dwudniowych treningach w ramach Projektu Wojownik. Uczestnicy przyjechali do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, aby wspólnie ćwiczyć sztuki walki.

Autor: Monika Miller

17.09.2019 16:31

image Kielce. 17.09.2019. Projekt Wojownik Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Przez dwa dni treningi z weteranami prowadzi Maciej Skupiński, mistrz świata w Muay Thai. Podczas zajęć uczestnicy poznają sztukę zadawania silnych i precyzyjnych ciosów.

- Poprzez wysiłek fizyczny mogą nawiązać między sobą bezpośrednią relację. Jeden drugiemu może także pomóc. Chodzi tu o pokonanie swoich słabości i pokazanie, że pomimo kryzysów treningowych, można osiągnąć zamierzony cel - stwierdził Maciej Skupiński.

Pomysłodawcą projektu jest pułkownik Szczepan Głuszczak. Jak stwierdził, weteranom po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ między innymi dramatyczne przeżycia i wspomnienia. Pułkownik powiedział, że inspiracją do stworzenia Projektu Wojownik był jego kolega, starszy kapral Tomasz Rożniatowski.

- Byliśmy razem na misji w Afganistanie w 2009 roku. Wówczas w wyniku ataku improwizowanym ładunkiem wybuchowym stracił ramię. Po powrocie do kraju nie ukrywał, że nie może poradzić sobie z tym, co go spotkało. Ostatecznie pomógł mu sport - powiedział płk Szczepan Głuszczak.

Płk Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych wyjaśnił, że ideą projektu jest zgromadzenie weteranów, którzy uczestniczyli w misjach bojowych, np. w Afganistanie.

- Wielu żołnierzy doświadczyło poza granicami kraju czegoś niedobrego. Chodzi zarówno o doświadczenia psychiczne oraz fizyczne. W zajęciach biorą udział także członkowie rodzin poległych wojskowych oraz instruktorzy - wyjaśnił płk Paweł Chabielski.

W zajęciach bierze udział plutonowy Sebastian Kargul z jednostki wojskowej w Sulechowie. Weteran brał udział w misji w Afganistanie. Jak twierdzi, uczestnicy projektu stanowią dużą rodzinę, która wspiera się w trudnych chwilach.

- Te treningi są dla nas odskocznią od szarej rzeczywistości. Pomagają nam zapomnieć te nieprzyjemne doświadczenia, które przywieźliśmy z misji. Ponadto, dzięki sportom walki jesteśmy sprawni fizycznie, a to w przypadku żołnierza jest bardzo ważne - powiedział plut. Sebastian Kargul.

Spotkania w ramach Projektu Wojownik odbywają się raz w miesiącu.

Galeria zdjęć Kielce. Projekt Wojownik (17.09.2019) [Zdjęcia: 36]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Muay Thai RK Kielce pułkownik Paweł Chabielski
other news

Podobne wiadomości

Ku chwale Ojczyzny. Weterani obchodzili swoje święto

Ku chwale Ojczyzny. Weterani obchodzili swoje święto