Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Szereg imprez w Chmielniku. Dla tych, którzy kochają konie i pierogi

W Chmielniku odbył IX Jarmark Koński. Wydarzeniu towarzyszył X Festiwal Pierogowy. Na Targowisko Miejskie „Mój Rynek” hodowcy przywieźli 15 koni. Jak mówi Paweł Wysocki, prezes koła hodowców w Kielcach - to przede wszystkim konie zimnokrwiste.

Autor: Kamil Król

15.09.2019 11:42 / Aktualizacja 16.09.2019 10:14

image 15.09.2019. Chmielnik. Jarmark koński i festiwal pierogowy Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- Pojęcie zimnokrwisty oznacza, że koń ma spokojny charakter, a nie - jak sądzi większość - że w jego żyłach płynie zimna krew. W komisji oceniającej uczestniczą hodowcy i eksperci. Oceniamy nie tylko wygląd konia, czy jest zadbany, ale liczy się również elegancki ubiór hodowcy - tłumaczy.

Jarmarkowi końskiemu towarzyszył X Festiwal Pierogowy. W konkursie uczestniczyło osiem Kół Gospodyń Wiejskich. Jak mówi Beata Przeździecka, członek koła gospodyń i gospodarzy wiejskich w Zreczu Chałupczańskim - zawsze takim imprezom towarzyszą kulinarne niespodzianki.

- Mamy pierogi zreczańskie z amerykańską nutką, wędzone pierogi ruskie, mięsne z kapustą, czy grzybowe z kapustą, ale też zwykłe ruskie klasyczne pierogi. Do tego musi być ciasto, ale również coś… do pieroga. Z uwagi na to, że w swoich ogrodach mamy winogrona, serwujemy również wina domowe - podkreśla.

Zdaniem Krzysztof Słonia, senatora PiS - jarmark koński i festiwal pierogowy w Chmielniku, to wyjątkowe wydarzenia, które przyciągają wiele osób.

- Dla mnie szczególnie istotne jest to, że przez takie działania kultywowane jest dziedzictwo polskiej wsi. To jest element naszej tradycji i naszego folkloru. Z kolei jeśli chodzi o funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich, te koła rozwijają się doskonale, również dzięki decyzjom polskiego rządu, który je wspiera. Ważne jest też to, żeby pokazywać i pielęgnować nasze korzenie, naszą piękną, wiejską tradycję - podkreślił senator.

W Festiwalu Pierogów wziął udział także Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. Pomagał on także paniom z Koła Gospodyń Wiejskich ze Śladkowa Małego w lepieniu pierogów.

Wydarzeniu towarzyszył występ Teatrzyku Chmielnicka Gęś oraz zespołu Śladkowianki.

Galeria zdjęć Chmielnik. Jarmark koński i festiwal pierogowy (15.09.2019) [Zdjęcia: 54]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Chmielnik Konie RK Kielce Piotr Wawrzyk pierogi
other news

Podobne wiadomości

Chmielnik gra i śpiewa na ludowo

Chmielnik gra i śpiewa na ludowo

Chmielnik doczeka się komisariatu. Będzie też więcej policjantów

Chmielnik doczeka się komisariatu. Będzie też więcej policjantów

Chmielnik zamieni się w miasteczko żydowskie

Chmielnik zamieni się w miasteczko żydowskie

Chmielnik doczeka się hali sportowej z prawdziwego zdarzenia [WIZUALIZACJE]

Chmielnik doczeka się hali sportowej z prawdziwego zdarzenia [WIZUALIZACJE]