Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Magia dawnych sztetli znów odżyła. Klimatyczne spotkanie w Chmielniku

Klimat zapomnianych, dawnych miasteczek żydowskich powrócił w sobotnie popołudnie do Chmielnika. Stało się to za sprawą wernisażu prac lubelskiego malarza Bartłomieja Michałowskiego. W drugiej części spotkania znani mieszkańcy regionu przypomnieli fragmenty dzieł literatury polskiej, zawierającej wątki żydowskie.

Autor: Dorota Klusek

14.09.2019 21:52

image Chmielnik. 14.09.2019. Wernisaż wystawy Bartłomieja Michałowskiego "Sztetł. Zaginione w czasie" Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wydarzenie „Sztetł. Zaginione w czasie” odbyło się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl. Wpisało się w Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Polski splot”. Magdalena Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala wyjaśniła, że dawne miasteczka żydowskie - sztetle znakomicie pokazują, jak powiązane były ze sobą losy Polaków i Żydów.

- Tych sztetli w naszym regionie było bardzo dużo. Razem tworzyliśmy ten polski splot, nasze losy się przeplatały. Przeżyliśmy wspólnie radosną i tragiczną historię, ale trzeba o tym wspominać. Jest sobotni wieczór, dla jednych jest to pora zakończenia szabasu, dla innych czas rozpoczęcia weekendu, ale dla obu kultur to jest czas świętowania, relaksu i radości i myślę, że taki nastrój będzie tu panował - mówiła.

Babiniec w dawnej chmielnickiej synagodze wypełniły akwarele Bartłomieja Michałowskiego – pochodzącego z Lublina akwarelisty, który swoją pracownię ma także w Kazimierzu nad Wisłą. Choć zajmuje go różna tematyka, to sporo miejsca w swojej twórczości poświęca odtwarzaniu klimatu dawnych żydowskich miasteczek, o czym można się było przekonać na wystawie. Dzięki swoje ogromnej wrażliwości potrafi odnaleźć klimat dawnych sztetli także we współczesnym krajobrazie podkreślając, że jest w nich coś fascynującego.

- Świat, który odszedł, ale czujemy, że on był, że może istnieje nawet, że być może jak zmrużymy oczy idąc tutaj wieczorową porą, to ten świat staje nagle w tyle głowy, ja go podświadomie malarsko odbudowuję. To jest to, co można znaleźć tu, w takich miasteczkach jak Chmielnik, a czego nie ma gdzie indziej - zdradził.

Chmielnik zafascynował artystę do tego stopnia, że stworzył także kilka obrazów miasteczka, a pracę z synagogą w roli głównej przekazał Ośrodkowi Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl. Szefowa tej instytucji, Agnieszka Dziarmaga, nie kryła zaskoczenia i wzruszenia.

- Spontaniczny dar wielkiego artysty. Piękny dar, jestem ogromnie wzruszona, zwłaszcza, że to jest ten Chmielnik, taki sztetlowy, o którym staramy się pamiętać, który staramy się pokazywać przez różne wydarzenia, takie jak to dzisiejsze - podkreśliła.

Jednym z gości spotkania był wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, który przyznał, że takie imprezy przywołujące dawne dzieje naszego regionu są potrzebne, ale też pokazują ogromną otwartość Polaków.

- To jest nasza historia, nasza tradycja, kultura. To wydarzenie pokazuje, jak różnorodne są nasze korzenie. Natomiast fakt, że jest piękne sobotnie popołudnie, a tu jest tłum widzów pokazuje, że wszyscy jesteśmy spragnieni tego typu przedsięwzięć. I bardzo dobrze. Ta liczna grupa gości pokazuje, że nadal jesteśmy tolerancyjni, pełni otwartości wobec różnych kultur, tak jak nasi przodkowie - mówił.

W drugiej części wieczoru znane w regionie osoby czytały fragmenty dzieł literatury polskiej, zawierającej wątki żydowskie. Wśród czytających znaleźli się: Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych, Janusz Knap - prezes Radia Kielce, Ewa Kołomańska - kierownik Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Tadeusz Sikora z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, profesor Adam Massalski, profesor Jacek Semaniak – rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, redaktor Ewa Okońska z Radia Kielce, mecenas Robert Frey, pochodzący z Kielc reżyser - Mariusz Malec, redaktor Jerzy Daniel, Tomasz Biernacki z Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku oraz ksiądz Michał Kasprzyk z parafii w Chmielniku.

Przypomnieli oni między innymi takie dzieła, jak: „Pan Tadeusz”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Austeria”, „Faraon”, „Chłopi”, Lalka, „Sklepy cynamonowe”, „Wesele”, czy „Ziemia obiecana”.

To, skąd pochodzą cytaty zgadywała publiczność. Dobrze poradzili sobie uczniowie z klasy piątej Szkoły Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Chmielniku, którzy należą do koła miłośników literatury, prowadzonego przez polonistkę, Zofię Kłonicką.

Imprezę zorganizowały: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku i Fundacja imienia Edwarda Kusztala.

Galeria zdjęć Chmielnik. Wernisaż wystawy Bartłomieja Michałowskiego "Sztetł. Zaginione w czasie" (14.09.2019) [Zdjęcia: 58]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl prof. Jacek Semaniak Janusz Knap RK Kazimierza Wielka RK Kielce profesor Piotr Wawrzyk Magdalena Kusztal Agnieszka Dziarmaga Ewa Kołomańska Bartłomiej Michałowski
other news

Podobne wiadomości

"Świętokrzyski Sztetl" wyróżniony. Za utrwalanie pamięci

 Podsumowanie projektu „Świętokrzyski  Sztetl”

 Podsumowanie projektu „Świętokrzyski  Sztetl”

Świętokrzyski Sztetl  otwarty w Chmielniku

Świętokrzyski Sztetl otwarty w Chmielniku

''Świętokrzyski Sztetl'' w Chmielniku

''Świętokrzyski Sztetl'' w Chmielniku