Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Integracja poprzez zabawę. Paragedon zgromadził ponad pół tysiąca uczestników

Szachy, warcaby, bilard, bieganie, nordic walking, piłka nożna, jazda konna, a nawet taniec czy układanie kostki Rubika. W tych i wielu innych konkurencjach rywalizowali uczestnicy trzeciego Paragedonu, czyli festiwalu aktywności fizycznej dla osób niepełnosprawnych.

Autor: Dorota Klusek

14.09.2019 16:53

image 14.09.2019 Kielce. Paragedon, czyli festiwal aktywności fizycznej dla osób niepełnosprawnych Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Impreza odbyła się na Stadionie Lekkoatletycznym w Kielcach. Wzięło w niej udział około 600 osób. Po raz pierwszy wśród gości znaleźli się też Włosi, Grecy i Chorwaci. Organizatorom zależało, by z informacją o Paragedonie dotrzeć do jak najszerszej grupy osób, ponieważ - jak podkreśla Justyna Grabowska - w tym wydarzeniu nie chodzi o rywalizację.

- Celem naszego wydarzenia jest aktywizacja osób niepełnosprawnych oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Ta inicjatywa jest organizowana bez ograniczeń wiekowych, bo jest adresowana do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych z niepełnosprawnością zarówno intelektualną, jak i fizyczną. To jest impreza dla wszystkich. Dyscypliny sportowe są wybrane w taki sposób, by każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie - wyjaśniła.

Katarzyna Wareliś z grupy wsparcia dla rodzin osób niepełnosprawnych „Tacy sami” z Daleszyc podkreślała, że Paragedon ma także ogromne znaczenie dla integracji różnych środowisk.

- Ta impreza jest okazją do wspólnego spędzenia czasu. Nasze dzieci mogą zobaczyć, że nie ma barier, że mimo swoich niepełnosprawności mogą brać udział w konkursach, cieszyć się z wygranych, a przede wszystkim dobrze się bawić, spotykać znajomych, razem spędzić miło czas - zaznaczyła.

Syn pani Katarzyny Wareliś, Antoni oraz jego kolega Oskar na nudę nie narzekali:

- Jest bardzo dużo różnych akacji: piłka nożna, koło fortuny, układanie kostek Rubika, namioty, scena, właśnie byli karatecy na scenie, jest policja, lotki, bilard - wymieniali.

Organizatorem Paragedonu było Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie, ale w wydarzenie włączyło się wiele osób i instytucji, dzięki którym na niepełnosprawnych czekało taki ogrom atrakcji - zaznaczyła Justyna Grabowska. Nie zabrakło też muzyki, a zmęczeni konkurencjami i dopingowaniem, mogli się posilić w jednym z namiotów. W zabawie uczestniczyły całe rodziny.

Galeria zdjęć Kielce. Festiwal aktywności fizycznej dla osób niepełnosprawnych (14.09.2019) [Zdjęcia: 11]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Niepełnosprawni Stowarzyszenie "Projekt Świętokrzyskie" RK Kielce Paragedon
other news

Podobne wiadomości

Dla nich nie istnieją bariery. Niepełnosprawni zjechali na tyrolce

Dla nich nie istnieją bariery. Niepełnosprawni zjechali na tyrolce

Niepełnosprawni będą mogli liczyć na wsparcie. ZUS przyjmuje wnioski

Niepełnosprawni będą mogli liczyć na wsparcie. ZUS przyjmuje wnioski

Niepełnosprawni artyści u wicemarszałek

Niepełnosprawni artyści u wicemarszałek

Niepełnosprawni turyści od września z łatwością będą zwiedzać Krzyżtopór

Niepełnosprawni turyści od września z łatwością będą zwiedzać Krzyżtopór