Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Kubuś” na nowy sezon przygotował wiele niespodzianek

Pięć premier oraz projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne – tak w największym skrócie zapowiada się nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Na scenie zobaczymy spektakle dla widza najmłodszego, od 2 roku życia, ale będzie coś dla nastolatków, a nawet dorosłych.

Autor: Dorota Klusek

12.09.2019 17:36

image Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś Fot. / Radio Kielce
Komentarze

Robert Drobniuch dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” przyznaje, że w ubiegłym sezonie zespół wysoko ustawił sobie poprzeczkę.

- Ubiegły sezon był wielkim sukcesem, zrealizowaliśmy wiele fantastycznych spektakli i zdobyliśmy też dużo nagród, więc trudno będzie powtórzyć te sukcesy, ale wierzę, że się uda, ponieważ już we wrześniu jedziemy na pierwszy konkurs do Wałbrzycha, potem w planach jest kolejny, w Warszawie - wyjaśnia.

Trwają już także przygotowania do pierwszej premiery, którą zaplanowano na 8 listopada. Będzie to muzyczna inscenizacja, zatytułowana „Trala Tralalińscy”, powstającej w oparciu o wiersze Juliana Tuwima. W przedstawieniu usłyszymy najpopularniejsze utwory poety dla dzieci, takie jak kultowa „Lokomotywa”, „Pan Hilary” czy „Słoń Trąbalski”.

Następnym, nowym przedstawieniem w tym sezonie, będzie kolejna propozycja adresowana do najmłodszych widzów, czyli węgierska sztuka „Wszystkie myszy lubią ser”. Wyreżyseruje ją Anna Nowicka, która z sukcesem realizowała już w Kielcach spektakl pod tytułem „Misiaczek” na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej, jednej z najbardziej uznanych polskich dramatopisarek dla dzieci.

Zresztą inna sztuka Marty Guśniowskiej adresowana do maluchów też trafi na afisz „Kubusia”- zaplanowany na luty spektakl „Pan Brzuchatek” wyreżyseruje Przemysław Żmiejko. Warto dodać, że jego premiera odbędzie się na nowej scenie teatru, w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wiosną teatr zaprosi na premierę dla dzieci w wieku szkolnym. Jak żartuje Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, będzie to thriller dla dzieci „Noc żywych zabawek”, który napisze i wyreżyseruje Michał Walczak. Będą w nim pobrzmiewały wątki kieleckie.

- To też będzie ciekawa propozycja, ponieważ będzie inspirowana zabawkami, które w pewien sposób mają w historii Kielc swoje miejsce, są związane z Muzeum Zabawek i Zabawy, i z zabawkarstwem przemysłowym, które było rozwijane w Kielcach i ten temat pojawi się w naszej sztuce - dodaje.

Ostatnią produkcją tego sezonu będzie przygotowywany dla młodzieży „Książę”, według „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, w reżyserii Roberta Drobniucha.

Oprócz nowych inscenizacji, przez cały sezon przy ulicy Dużej 9 realizowane będą liczne projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, bo jak wyjaśnia Robert Drobniuch, wyjście poza mury teatru wynika z potrzeby czasu.

- Wychodzimy, by podzielić się tym, co robimy, ale także, by zainteresować sztuką. Obserwujemy, że dzieci i młodzież mają wiele pasji, ale wśród nich teatr jest ważny. Teatr jest nośnikiem sztuk, czyli literatury, plastyki, a nawet filmu, więc on ma też wyjątkowe zadanie edukacyjne - dodaje.

W listopadzie odbędzie się uroczysty finał organizowanego przez teatr „Kubuś” międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej „Animatus”, który zakłada pokazy nagrodzonych prac, a także wydarzenia dodatkowe.

Podczas imprezy zaprezentowane zostaną gościnne spektakle z nurtu teatru lalek dla dorosłych: niemiecki „Exit. Fantazje Hamleta” w reżyserii Michaela Vogla, rosyjski „Pokój Gerdy” w reżyserii Jany Tuminy oraz zrealizowany w „Kubusiu” „Makbet” Adama Walnego.

Także w listopadzie, otwartymi pokazami dla publiczności, zakończy się dedykowany dla młodzieży edukacyjny projekt „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. W jego ramach, uczniowie, wraz z pedagogami, artystami i wykładowcami akademickimi odkrywali praktyczne aspekty teatralnej pracy nad tekstem, biorąc na warsztat arcydzieła klasycznej dramaturgii.

Spośród tegorocznych działań z zakresu edukacji kulturalnej kontynuowane będą projekty „W szkole i na scenie”, „Uwaga! Dzieci na scenie!”, a także „Komitet nauczycielski” czyli format służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury, a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

Do szkół, jeszcze w październiku, trafi również wystawa podsumowująca zrealizowany przez teatr „Kubuś” i Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie projekt o charakterze integracyjnym pn. „Święto”. Także wystawą (w grudniu) zakończy się też inny projekt o charakterze społecznym - „Teatr, Mama, Tata i Ja”- zainicjowany kilka lat temu w „Kubusiu” jako działania aktywizacyjne na rzecz dzieci i rodzin osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.

Większość z organizowanych przez teatr „Kubuś” działań, podejmowanych obok produkcji teatralnych uzyskała dofinansowanie zewnętrzne: z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, wspierał je również kielecki urząd miasta. Podobnie jak w minionych latach, także w tym teatr zamierza starać się o ponowne pozyskanie środków na ich kontynuację.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Urząd Miasta Kielce Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce rozpoczęcie sezonu Narodowe Centrum Kultury
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

"Kubuś" zaprasza młodzież na bezpłatne warsztaty teatralne i medialne

Dyrektor teatru „Kubuś” we władzach ważnej organizacji

Dyrektor teatru „Kubuś” we władzach ważnej organizacji

Historyczny sukces kieleckiego teatru „Kubuś”

Historyczny sukces kieleckiego teatru „Kubuś”

"Kubuś" będzie miał nową siedzibę. Radni zgodzili się na zmiany w budżecie