Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Polsko-żydowski splot. Wystawa i wspólne czytanie w Chmielniku

Lubelski malarz Bartłomiej Michałowski będzie gościem Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku. Wernisaż prac artysty odbędzie się w sobotę, 14 września. Spotkanie z autorem i jego twórczością, uzupełni głośna lektura literatury pięknej, zawierającej wątki żydowskie.

Autor: Dorota Klusek

11.09.2019 17:58

image 11.09.2019. Kielce. Obraz Bartłomieja Michałowskiego Fot.

Wydarzenie zatytułowane „Sztetł. Zaginione w czasie” wpisuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywa się pod hasłem „Polski splot”. Jak podkreśla Magdalena Kusztal z Fundacji imienia Edwarda Kusztala, z tym tematem znakomicie współgra twórczość Bartłomieja Michałowskiego.

- Polski splot, to jest nasza wielokulturowość, to są nasi sąsiedzi. Tu, w Świętokrzyskiem i w Małopolsce, w tych małych miasteczkach, naszym sąsiadem byli Żydzi, więc nasze losy czasem w dobry, a czasem w trudniejszy sposób były splecione. Bartek Michałowski, malarz bardzo związany także z literaturą żydowską, z Brunonem Schulzem, zatrzymał w czasie obrazy żydowskie tych małych miasteczek. On nie maluje wielkich synagog, czy Żydów w dużych miastach, tylko życie właśnie tych małych miasteczek we wschodniej Polsce, które tętniły życiem, i w języku polskim, i w języku jidysz. I to będzie takie dobre wspomnienie o tym wspólnym splocie - podkreśla Magdalena Kusztal.

Bartłomiej Michałowski - rocznik 1964. Jest członkiem okręgu warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a także współzałożycielem Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Jego domeną jest malarstwo, głównie akwarelowe. Realizuje się w różnorodnej tematyce, od pejzażu: polskiego i francuskiego poprzez architekturę ukochanych miast i miejscowości, takich jak: Lublin, Kazimierz nad Wisłą, Drohobycz, Antibes, czy Saint-Paul de Vence. Atutem jego twórczości są klimatyczne sceny rodzajowe z przeszłości żydowskich miasteczek, malowane w kolorze sepii. W 2009 roku został odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim - Medal Mordechaja Anielewicza. Artysta prowadzi dwie galerie autorskie w Lublinie i w Kazimierzu Dolnym.

Podczas wernisażu zaplanowano głośne czytanie fragmentów utworów, których bohaterami są polscy Żydzi. Jak podkreśla Magdalena Kusztal, wątki żydowskie pojawiają się w wielu dziełach literatury polskiej.

- Na pewno usłyszymy urywki z twórczości Marii Dąbrowskiej, czy Władysława Stanisława Reymonta. Będą to fragmenty znane, które często były ekranizowane - wyjaśnia.

Fragmenty dzieł czytać będą osoby znane w regionie, miedzy innymi profesor Adam Massalski, profesor Jacek Semaniak, reżyser filmowy Mariusz Malec, Tadeusz Sikora z departamentu dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, czy nasza redakcyjna koleżanka Ewa Okońska. Uczestnicy wspólnie będą próbowali zgadnąć tytuły cytowanych dzieł.

Organizatorami wernisażu są: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztelt w Chmielniku i Fundacja imienia Edwarda Kusztala.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl Europejskie Dni Dziedzictwa Magdalena Kusztal Bartłomiej Michałowski
other news

Podobne wiadomości

Koncerty klezmerskie atrakcją Dni Kultur w Chmielniku

Koncerty klezmerskie atrakcją Dni Kultur w Chmielniku

Spektakl „Żyd – Wieczny Tułacz” podczas Festiwalu Kultur w Chmielniku

Spektakl „Żyd – Wieczny Tułacz” podczas Festiwalu Kultur w Chmielniku

Co łączy chrześcijaństwo i judaizm? Zastanawiano się w Chmielniku

Co łączy chrześcijaństwo i judaizm? Zastanawiano się w Chmielniku

Koncert i międzyreligijne debaty. W Chmielniku rozpoczynają się obchody Dnia Judaizmu

Koncert i międzyreligijne debaty. W Chmielniku rozpoczynają się obchody Dnia Judaizmu