Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Duże zainteresowanie stypendiami dla studentów kierunku lekarskiego

45 wniosków od studentów kierunku lekarskiego o przyznanie stypendium naukowego wpłynęło do urzędu marszałkowskiego. Minął już termin przyjmowania dokumentów.

Autor: Iwona Murawska

11.09.2019 12:02

image Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia, to więcej niż oczekiwano, ponieważ urząd marszałkowski jest gotowy wypłacać stypendium dla maksymalnie 30 żaków. Teraz zbierze się komisja konkursowa, która szczegółowo przeanalizuje każdy z wniosków.

- Większość podań wpłynęła od studentów spoza naszego regionu. Cieszy, że inicjatywa spotykała się z takim odbiorem u studentów medycyny z całej Polski. Żacy, którzy będą pobierali stypendium będą je później musieli odpracować w szpitalach podległych pod urząd marszałkowski. Każde dziewięć miesięcy pobierania stypendium, to jeden rok pracy - wyjaśnia Marek Bogusławski.

Jak przyznaje profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, każde działania, które zmniejszą braki kadry lekarskiej są działaniami w dobrym kierunku.

- Jest to jeden z elementów, który może sprzyjać zmniejszeniu problemu. Jeżeli ci młodzi lekarze zostaną po studiach w regionie świętokrzyskim, to przynajmniej częściowo tę lukę będzie można wypełnić. Obecnie najbardziej odczuwamy niedobór chirurgów ogólnych, chirurgów onkologicznych, chirurgów dziecięcych, pediatrów, internistów, neonatologów i medyków sądowych. Bardzo brakuje także patomorfologów - wylicza profesor Stanisław Głuszek.

Stypendia będą wypłacane od października.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego stypendium Stanisław Głuszek RK Kielce Marek Bogusławski Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu
other news

Podobne wiadomości

Szansa na stypendium. Niedługo nabór

Szansa na stypendium. Niedługo nabór

Stypendium za staż. Szpital kusi studentów

Stypendium za staż. Szpital kusi studentów