Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Małgorzata Kiebzak: ciężko chorzy zostaną szybciej przyjęci

Nowe zasady funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych powinny znacznie usprawnić pracę i skrócić kolejki pacjentów - uważa dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak.

Autor: Marek Orkisz

11.09.2019 09:09

image Na zdjęciu: Małgorzata Kiebzak - dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Od 1 października chorzy będą wstępnie kwalifikowani przez lekarza, który oceni ich zdrowie według 5-stopniowej skali. Przyznany kolor czerwony, pomarańczowy i żółty - oznacza, że te osoby wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Pozostali muszą czekać, albo zostaną przekierowani do innych placówek medycznych. 

Zdaniem Małgorzaty Kiebzak nowe rozwiązanie powinno znacznie usprawnić pracę. Ciężko chorzy zostaną szybciej przyjęci, a pozostali otrzymując kolor zielony lub niebieski będą czekać, albo powinni szukać pomocy w przychodniach lub wyznaczonych miejscach nocnej i świątecznej pomocy medycznej.

Świętokrzyski oddział NFZ przeprowadził już wstępny monitoring szpitali i ich przygotowanie do nowych realiów pracy.

Jak mówi dyrektor NFZ, zadowolona jest przede wszystkim kadra medyczna. Mniejsze kolejki to większy komfort i mniej nerwowych sytuacji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dwukrotnie zwiększono wyceny na SOR-ach, co pozwoli szpitalom na przygotowanie się do nowego systemu wstępnej oceny zdrowa pacjentów.

Małgorzata Kiebzak pozytywnie oceniła także inicjatywę zarządu województwa dotyczącą uruchomienia na szpitalnych oddziałach internistycznych ostrych dyżurów. Pomysł wymaga jeszcze konsultacji dotyczących grafiku i finansowania, ale może skutecznie odciążyć SOR-y.

Dziś w Warszawie zapadnie decyzja o budowie siedziby NFZ w Kielcach w nowej lokalizacji przy ulicy Langiewicza. Centrala funduszu musi wyrazić zgodę na zamienię działek, co otworzy formalną drogę do realizacji inwestycji.

Posłuchaj rozmowy:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Małgorzata Kiebzak RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Małgorzata Kiebzak o problemach polskiego systemu zdrowia [OGLĄDAJ]

Małgorzata Kiebzak o problemach polskiego systemu zdrowia [OGLĄDAJ]

Małgorzata Kiebzak: Świętokrzyskie przygotowane do wdrożenia pilotażu

Małgorzata Kiebzak: Świętokrzyskie przygotowane do wdrożenia pilotażu