Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

„Szprychy” przebiegać będą także przez mniejsze miasta?

Rozpoczęły się prace nad utworzeniem szybkich linii kolejowych w województwie świętokrzyskim, które będą docierać do Centralnego Portu Komunikacyjnego i umożliwiać połączenie z Warszawą. Według wstępnych planów z Kielc do stolicy, mieszkańcy dojadą w 1 godzinę 20 minut, ale stanie się to najprędzej za kilkanaście lat.

Autor: Izabela Mortas

10.09.2019 16:58

image 10.09.2019. Kielce. Konsultacje wojewódzkie dotyczące utworzenia szybkich linii kolejowych w województwie świętokrzyskim Fot. / Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Odbyły się już pierwsze konsultacje wojewódzkie dotyczące realizacji tej inwestycji - informuje Rafał Garpiel, pełnomocnik do spraw relacji z otoczeniem CPK.

- To jest niezbędny etap tak dużych zamierzeń inwestycyjnych, z jakimi mamy do czynienia. Dotyczą one przedsięwzięć realizowanych w całym kraju. Zaczynamy od bardzo ogólnego poziomu, czyli wojewódzkiego, z czasem będziemy schodzić do konsultacji z mniejszymi ośrodkami miejskimi i mieszkańcami. Proces konsultacyjny, podobnie jak inwestycyjny jest wieloletni, dlatego dziś trudno mówić o konkretnych datach - podkreśla reprezentant zarządu CPK.

Podczas pierwszego spotkania pojawiły się sugestie ze strony uczestników, dotyczące uwzględnienia miast, których w pierwotnym kształcie przebiegu szybkich linii nie ma, chodzi na przykład o Skarżysko-Kamienną. Na taką potrzebę wskazywała między innymi posłanka Maria Zuba.

Władze miasta postulowały za tym, by linie przebiegały w okolicach Obic, gdzie planowane jest utworzenie dużych terenów inwestycyjnych. Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, cieszy się, że na tej trasie znalazło się Busko-Zdrój.

- To bardzo ważny punkt na mapie naszego regionu, w którym mamy uzdrowisko. Korzystają z niego nie tylko mieszkańcy regionu, ale całej Polski. Myślę, że dyskusję musimy przekierować tak, by połączyć jeszcze Skarżysko-Kamienną i Starachowice, a także pochylić się nad przebiegiem trasy w okolicach Sandomierza - mówi wojewoda.

Mariusz Gosek, członek zarządu województwa przyznał, że szybkie połączenia należy rozszerzyć.

- Padły słuszne uwagi, by skomunikować nie tylko Kielce z Warszawą, o czym mówimy od dawna, ale również włączyć północną stronę regionu, czyli Ostrowiec, Starachowice do linii numer 8, 25 i dalej w kierunku centralnej magistrali kolejowej - mówi.

Senator Krzysztof Słoń przyznał, że konsultacje to pierwszy sygnał dla potencjalnych inwestorów, którzy chcieliby w regionie podjąć nowe przedsięwzięcia. Planowane linie doskonale skomunikują podstawowe aglomeracje z regionu.

- Odcinki, za których budowę odpowiadać będzie CPK wpłyną na przyspieszenie podróży do Warszawy, ale też otworzą długo oczekiwane połączenie z Łodzią - zaznacza senator.

Przypomnijmy, że przez region mają przebiegać dwie szybkie linie numer 6 i 7. Pierwsza z nich będzie prowadzić przez Grójec, Radom, Ostrowiec Świętokrzyski, Stalową Wolę i dalej do Rzeszowa i Sanoka. W ramach drugiej - numer 7 - powstaną w zasadzie dwie linie. Jedna z nich poprowadzi od centralnego portu do Opoczna i dalej poprzez Kielce, Busko-Zdrój do Nowego Sącza. Druga z nich w Opocznie obierze inny kierunek - przez Włoszczowę do Krakowa i Katowic.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Maria Zuba Krzysztof Słoń Włoszczowa Agata Wojtyszek RK Starachowice wojewoda świętokrzyski RK Kielce Mariusz Gosek Centralnym Port Komunikacyjny Rafał Garpiel
other news

Podobne wiadomości

„Szprychy” w Świętokrzyskiem. We wtorek w Kielcach konsultacje

„Szprychy” w Świętokrzyskiem. We wtorek w Kielcach konsultacje