Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gmina Kunów chce zadbać o powietrze

Gmina Kunów jako druga w powiecie ostrowieckim umożliwia mieszkańcom składanie wniosków do programu „Czyste powietrze” na miejscu. Porozumienie w tej sprawie podpisał dziś burmistrz gminy Lech Łodej i dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński.

Autor: Emilia Sitarska

10.09.2019 15:00

image 10.09.2019. Kunów. Podpisanie porozumienia miedzy gminą Kunów, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Na zdjęciu od lewej: Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Ryszard Gliwiński - dyrektor Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, wojewoda Agata Wojtyszek, senator Jarosław Rusiecki. Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak informuje burmistrz Kunowa obsługa programu zaplanowana została w Gminnym Centrum Informacji w budynku biblioteki. Pracownicy tej jednostki pomogą wypełnić wniosek, a także przyjmą go i przekażą do Kielc. Jak podkreśla Lech Łodej, w Kunowie także pojawia się smog. Powietrze jest zanieczyszczone, bo nie ma przewiewu.

Ryszard Gliwiński, szef świętokrzyskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że program cieszy się zainteresowaniem. Do tej pory podpisano umowy o wartości 51 milionów złotych, ale prognozuje się, że do końca roku będzie to 110 milionów złotych. Jak dodaje włączenie samorządów do tego programu sprawi, że za 10 lat wszyscy będą oddychać świeżym powietrzem.

Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśla, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez podobne działania zbliża się do mieszkańców, którzy chcą korzystać z dofinansowania i tym samym dbać o środowisko. To ponad 4 tysiące złożonych wniosków, a ponad 2700 podpisanych umów.

- Ten wynik pokazuje, że nasze województwo jest wiodące - twierdzi wojewoda Agata Wojtyszek.

Senator Jarosław Rusiecki przypomina, że program działa już od roku, ale przed jego wdrożeniem wojewódzki fundusz zaangażował się mocno w promocję. Uważa, że dofinansowanie od państwa w przypadku termomodernizacji budynków czy wymiany pieców jest bardzo dużym wsparciem dla gospodarstw domowych. Mieszkańcy gminy Kunów zaoszczędzą czas i pieniądze. Na miejscu dowiedzą się jak przygotować wniosek lub plan modernizacji energetycznej swojego gospodarstwa domowego.

Program „Czyste Powietrze” dofinansowuje wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Poza wymianą pieca czy instalacji można w ramach programu termomodernizować budynki i wymieniać stolarkę okienną.

Galeria zdjęć Kunów. Podpisanie porozumienia w sprawie programu "Czyste powietrze" [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kunów Agata Wojtyszek RK Starachowice RK Kielce Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

Walka o czyste powietrze trwa

Walka o czyste powietrze trwa

"Czyste powietrze" dotarło do Starachowic

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”