Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Opatowie dziękowano rolnikom za ich ciężką pracę

W Opatowie odbyły się XIX dożynki województwa świętokrzyskiego. Rolnicy ze wszystkich powiatów w regionie dziękowali za plony, które zostały zebrane podczas tegorocznych żniw. Na scenie zaprezentowano wieńce dożynkowe, które przygotowali rolnicy.

Autor: Michał Kita , Emilia Sitarska

08.09.2019 07:00 / Aktualizacja 08.09.2019 19:18

image 08.09.2019. Opatów. XIX Wojewódzkie Świętokrzyskie Dożynki. Starostowie dożynek Renata Jędrzejewska i Edward Kupiec Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Tradycyjnie święto plonów rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kolegiacie św. Marcina. Biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który porównywał rolników do ewangelicznego siewcy. Przyznał, że polskie rolnictwo znajduje się w trudnych czasach, jednak nadal gospodarze i mieszkańcy wsi są ostoją chrześcijaństwa. Apelował o to, by dbać o polskie rolnictwo.

– Miasto ze wsią, wieś z miastem. Nie dajmy się rozdzielić i zobojętnieć na swoje potrzeby. Odpowiedzialność za ziemię i mieszkańców wsi to część odpowiedzialności za nasze polskie państwo. Rolnictwo to nie prywatna sprawa, ale to dobro całego narodu – mówi biskup Frankowski.

Organizacja dożynek wojewódzkich to zaszczyt dla gminy - zaznaczył burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski. Jak dodał, to nie tylko święto rolników, ale możliwość promocji miasta.

– To wyróżnienie i zaszczyt. Opatów wreszcie został zaznaczony na mapie województwa i mam nadzieję, że to będzie pierwszy krok, aby móc popularyzować Opatów – mówi Grzegorz Gajewski.

Powiat opatowski to powiat głównie rolnicy. Starosta Tomasz Staniek uważa, że ten rejon ma się czym pochwalić, dlatego postawił również na promocję wszystkich ośmiu gmin i tego, co mają najlepsze, nie zapominając o Opatowie, który będzie dążył do tego wzoru Sandomierza, czy Kazimierza Dolnego.

W uroczystości wzięli udział także świętokrzyscy parlamentarzyści. Poseł Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, która odczytała list od premiera Mateusza Morawieckiego, zaznaczyła, że wojewódzkie święto plonów to wyraz wdzięczności dla rolników za całoroczny trud i ciężką pracę.

- Dziękujemy im za to, że troszczą się o polską ziemię, która jest dla nich matką. Dziękujemy im za to, że pielęgnują wszystkie ludowe zwyczaje i tradycje. Wyraża się to między innymi w przepięknych dożynkowych wieńcach, śpiewach i tańcach. Jestem pod ogromnym wrażeniem dokonań naszych rolników. Zdaję sobie sprawę z tego, jaki potencjał kryje się w świętokrzyskiej ziemi i tradycji. Jako wiceminister odpowiedzialny za turystykę, promuję i zamierzam dalej promować te wartości za granicą - dodała.

Poseł Michał Cieślak podkreślił, że to rolnicy żywią nasze społeczeństwo, a nie supermarket, dlatego ta grupa społeczna zasługuje na najwyższy szacunek.

- Dziś Panu Bogu dziękujemy za plony, a ludziom za ich ciężką pracę. Wszystkim rolnikom składamy życzenia, aby ich życie i ich praca była pracą, która niesie ze sobą wiele wartości, ale także wpływa na rozwój polskiej gospodarki. Rolnikom należą się także podziękowania za to, że dzięki nim możemy się cieszyć na naszych stołach zdrową i ekologiczną polską żywnością - zaznaczył.

Poseł Marek Kwitek podkreślił, że polscy rolnicy za swoją pracę zasługują na jak najlepsze warunki rozwoju swoich gospodarstw, a jednym z elementów docenienia polskiej wsi będzie zrównanie dopłat bezpośrednich do jednego hektara.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, że to rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. Za to musimy dziękować także rolnikom świętokrzyskim, których produkty, czy to w powiecie opatowskim czy sandomierskim stoją na bardzo wysokim poziomie. Aby nasi rolnicy mogą konkurować z tymi z zagranicy, aby jednak było to możliwe, dopłaty muszą zostać zrównane. Takie dopłaty na pewno w tej kadencji i tej perspektywie będą - mówił poseł.

Poseł Andrzej Kryj zaznaczył, że powiat opatowski to dla niego miejsce szczególne, ponieważ stąd pochodzi jego rodzina. Jak dodał, w Opatowie, Iwaniskach i Ożarowie ma swoje biura poselskie i często przychodzą do niego rolnicy ze swoimi problemami.

– Są to kwestie związane z zaburzonymi stosunkami wodnymi, dlatego poprawa małej retencji w powiecie opatowskim jest bardzo potrzebna, gdyż problem jest poważny. To także zmowy cenowe, niskie ceny płodów rolnych. Myślę, że to trzeba rozwiązać, ale wiele rzeczy już zrobiliśmy – mówi poseł Andrzej Kryj i dodaje, że rząd wspiera również Koła Gospodyń Wiejskich.

Podczas tegorocznych wojewódzkich dożynek wyłoniono najpiękniejszy wieniec. W tym roku do Spały pojedzie konstrukcja z powiatu sandomierskiego z gminy Koprzywnica. Wieniec wykonała Janina Lipa wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Krzcina. Jak mówi, to ogromna radość i satysfakcja. Jej wieniec już po raz drugi pojedzie na dożynki prezydenckie.

– To zwieńczenie naszej trzytygodniowej pracy. Kształt przypomina koronę, przęsła główne zostały zbudowane ze zboża, ale w okienkach jest dużo ziół, ostki, len, makówki, wszystko co Bozia dała to wykorzystałyśmy – mówi Janina Lipa.

Patronat honorowy nad XIX dożynkami województwa świętokrzyskiego objął prezydent RP Andrzej Duda. List w jego imieniu odczytał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. W liście skierowanym do rolników z regonu prezydent podziękował za całoroczny trud, a także udział w rozwoju gospodarczym. Andrzej Duda podkreślił ogromne zasługi rolników na rzecz trwania przy wartościach patriotycznych i kultywowaniu pięknych tradycji polskiej wsi.

Gwiazdą wieczoru w czasie dożynek był zespół Brathanki.

Galeria zdjęć Opatów. XIX Wojewódzkie Świętokrzyskie Dożynki (08.09.2019) [Zdjęcia: 59]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Opatów Andrzej Bętkowski Prezydent RP Michał Cieślak Andrzej Duda Marek Kwitek Anna Krupka Tomasz Staniek RK Ostrowiec Św. Grzegorz Gajewski Andrzej Kryj bp Edward Frankowski Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie
other news

Podobne wiadomości

Dożynki wodniackie ze smakiem i szantami w roli głównej

Dożynki wodniackie ze smakiem i szantami w roli głównej

Dożynki w Opatowie pod patronatem prezydenta RP

Dożynki w Opatowie pod patronatem prezydenta RP

W Polichnie odbyły się dożynki gminy Chęciny

W Polichnie odbyły się dożynki gminy Chęciny

Dziękowali za plony i wspólnie się bawili. Wesołe dożynki w Bielinach

Dziękowali za plony i wspólnie się bawili. Wesołe dożynki w Bielinach