Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Internat w Jędrzejowie zamknięty. Wszystkiemu winna wentylacja

37 podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Jędrzejowie nie może korzystać z internatu. Powodem jest uszkodzenie wentylacji w części żywieniowej, gdzie miały być przygotowywane posiłki - tłumaczy Agnieszka Zaczkowska, dyrektor placówki.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

06.09.2019 19:39

image 06.09.2019. Jędrzejów. Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce
Komentarze

Jak dodaje, 2 września, kiedy uczniowie przyjechali na rozpoczęcie roku szkolnego okazało się, że doszło do awarii, tymczasem sprawna i efektywna wentylacja gwarantowałaby prawidłowy proces przygotowania posiłków.

W porozumieniu z rodzicami i opiekunami zdecydowano, że dla bezpieczeństwa, do czasu usunięcia usterki dzieci będą przewożone do szkoły transportem zorganizowanym przez ośrodek lub przez poszczególne gminy, z których pochodzą podopieczni placówki. Jak dodaje dyrektorka, pomimo, że na razie internat nie jest udostępniony, zajęcia w szkole przebiegają bez zakłóceń.

Agnieszka Zaczkowska zaprzecza również informacjom, jakie dotarły do Radia Kielce, że internat ośrodka został zamknięty, a dzieci odesłane do domu, ponieważ nie było pozwolenia Sanepidu na jego funkcjonowanie. Jak zapewnia, nieprawdą jest, że służby zamknęły internat, czy nie dopuściły budynku do użytkowania, ponieważ stosowne decyzje zapadły wcześniej.

Dyrektor podjęła decyzję o zamknięciu internatu do czasu naprawy wentylacji, ponieważ, jak twierdzi, ma świadomość, jak ważną rolę w procesie przygotowania posiłków ona pełni.

- Ponieważ awarii nie byliśmy w stanie sami usunąć, dlatego o problemie powiadomione zostały osoby, które wykonywały instalację. Aby mogły zlokalizować i naprawić awarię musiały wejść do kuchni. To spowodowało zakłócenie procesu przygotowywania posiłków, ponieważ osoby trzecie w tym czasie nie mogą przebywać w kuchni. Stąd moja decyzja, ponieważ dobro i bezpieczeństwo dzieci jest dla mnie najważniejsze - tłumaczy.

Agnieszka Zaczkowska informuje, że w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym są osoby ze wszystkimi stopniami niepełnosprawności intelektualnej, począwszy od głębokiego po lekki. Ponadto są również dzieci przewlekle chore na cukrzycę i fenyloketonurię, dlatego sprawa żywienia, ustalenie odpowiednich diet i warunków przygotowania posiłków jest bardzo ważna i priorytetowa.   

Przypomnijmy, do ub. roku internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jędrzejowie swoją siedzibę miał w Węgleńcu. Ponieważ ten budynek, ani internat w Jędrzejowie, który znajduje się na ul. Krzywoustego nie spełniały norm zapisanych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z 2015 roku, ówczesne władze Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie podjęły decyzję o dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych byłego internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2. Prace rozpoczęły się w 2016 roku. W budynku internatu powstała winda, poszerzone zostały klatki schodowe, wybudowano podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w internacie jest dwanaście czteroosobowych pokoi.

Galeria zdjęć Jędrzejów. Internat Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej (06.09.2019) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Jędrzejów Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jędrzejowie
other news

Podobne wiadomości

Wyjątkowy finał czterodniowego święta duchowego w Jędrzejowie

Wyjątkowy finał czterodniowego święta duchowego w Jędrzejowie

W Jędrzejowie modlili się ku czci patrona miasta

W Jędrzejowie modlili się ku czci patrona miasta

Nowoczesne boiska powstaną w Jędrzejowie

Nowoczesne boiska powstaną w Jędrzejowie

Wyjątkowe brzmienie barokowe organów w Jędrzejowie

Wyjątkowe brzmienie barokowe organów w Jędrzejowie