Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

TK i MR pozwalają sprawdzić cały organizm

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, to badania diagnostyczne, które dokładnie pozwalają sprawdzić stan organizmu. W jakich przypadkach wykonuje się takie badania i jak one przebiegają? O tym w „Czasie dla zdrowia” rozmawialiśmy dr Tomaszem Dróżdżem, wojewódzkim konsultantem ds. radiologii i diagnostyki obrazowej, a zarazem kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

04.09.2019 14:42

image Na zdjęciu: lek. med. Tomasz Dróżdż - specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

 - Panie doktorze, w jakich przypadkach wykonywane jest badanie tomografem komputerowym?

Tomografia komputerowa (TK), to badanie które obrazuje nam budowę wewnętrznych części naszego ciała. Używane są do niego promienie rentgena, które po późniejszej obróbce komputerowej konstruują nam obraz. On jest odzwierciedleniem budowy narządów wewnętrznych naszego ciała. To niezastąpione, najlepsze badanie jeżeli chodzi o klatkę piersiową. Natomiast w innych okolicach wykorzystujemy atuty tego badania, takie jak szybkość, ponieważ to badanie trwa zaledwie kilka sekund. TK powtarzana codziennie mogłaby mieć negatywne na nas skutki, ponieważ emituje promienie rentgenowskie. Jednak wykonywane ono jest ściśle monitorowanych ośrodkach tylko wtedy, gdy jest konieczne, dlatego to badanie jest dla pacjenta bezpieczne.

To badanie, które jest wykonywane prawie przy wszystkich schorzeniach.  

- Kiedy pacjent ma wykonywany rezonans magnetyczny?

Jest to aparat bardzo zbliżony do tomografu komputerowego w zastosowaniach. Natomiast to badanie dedykowane jest bardziej pacjentom ze schorzeniem ośrodkowego układu nerwowego, kręgosłupa, narządom miąższowym jamy brzusznej i miednicy mniejszej oraz tkankom miękkim. Aparat ten obrazuje nam bardziej dokładnie, z wyjątkiem klatki piersiowej.  

- Czy są jakieś przeciwwskazania do tych badań?

Jeżeli chodzi o TK, to tego badania są tylko przeciwwskazania względne. U kobiet w ciąży i dzieci staramy się ograniczać liczbę takich badań, albo wykonywać je z przyczyn tylko ważnych życiowo. Natomiast kontrast, który podajemy do tego badania może być przyczyną głównie objawów uczuleniowych, a także przejściowego osłabienia czynności nerek. Inne narządy też są nieco łechtane przez ten kontrast, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Z kolei jeżeli chodzi o przeciwwskazania do wykonania RM, to tu należy pamiętać, że pole magnetyczne jakie wytwarza aparat MR może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu urządzeń elektrycznych, w tym rozrusznika serca, czy neurostymulatorów. Osoby z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi nie mogą wchodzić do pomieszczenia aparatu. Ponadto niektórzy pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię mogą odczuwać lęk, ponieważ kładą się na leżance, które następnie wjeżdża w tunel. Jednak te tunele są coraz szersze.  

Posłuchaj całej rozmowy:  

Część pierwsza:

Część druga:

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Czas na zdrowie
other news

Podobne wiadomości

Rezonans nie tylko dla pacjentów ostrowieckiego szpitala

Rezonans nie tylko dla pacjentów ostrowieckiego szpitala

„Czas na zdrowie”: rezonans magnetyczny

„Czas na zdrowie”: rezonans magnetyczny

Rezonans w Busku. Pacjenci nie będą musieli jeździć do Kielc

Rezonans w Busku. Pacjenci nie będą musieli jeździć do Kielc

Rezonans nieczynny, bo będzie dla dzieci

Rezonans nieczynny, bo będzie dla dzieci