Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Z Bodzentyna do Krajna nową ścieżką rowerową już wiosną?

Trwają intensywne prace przy budowie ścieżki rowerowej z Bodzentyna przez Świętą Katarzynę do Krajna. Między Świętą Katarzyną a Podgórzem wytyczono już koryto trasy i trwa przygotowanie gruntu pod ułożenie asfaltu.

Autor: Marlena Płaska

02.09.2019 10:01

image Budowa ścieżki rowerowej na trasie Bodzentyn - Krajno. Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Skiba - burmistrz Bodzentyna i Jan Reklewski - dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Fot. / bodzentyn.pl

- W ostatnim etapie, od zimy do wiosny, będzie wykonywany odcinek o długości 600 metrów ze Świętej Katarzyny do Krajna. Ścieżka rowerowa wiodąca przez malownicze obszary Świętokrzyskiego Parku Narodowego ma być gotowa i oddana do użytku wiosną przyszłego roku - zapowiada burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba.

- Długość budowanych odcinków ścieżki rowerowej to ponad 3,5 kilometra. Będzie to ścieżka asfaltowa pieszo-rowerowa, o szerokości 2,5 metra. W połowie trasy między Świętą Katarzyną a Bodzentynem będzie miejsce postojowe dla rowerów. Poza wiatą postojową znajdą się tam tablice promujące tereny przyrodnicze gminy i regionu. Z kolei przy klasztorze w Świętej Katarzynie powstanie obiekt turystyczny z toaletami, będący miejscem odpoczynku dla turystów i rowerzystów - mówi Dariusz Skiba.

Ścieżka rowerowa przez obszary cenne przyrodniczo jest tworzona w ścisłym porozumieniu ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym. Aby powstała, niezbędne było uzyskanie wielu dodatkowych zezwoleń, m.in. z Ministerstwa Środowiska.

Trasa ma być ważnym elementem turystyki i promocji regionu. Poprawi też bezpieczeństwo rowerzystów i wpłynie na komfort jazdy kierowców. Obecnie rowerzyści jadący przez Świętokrzyski Park Narodowy ze Świętej Katarzyny w kierunku Bodzentyna przemieszczają się wzdłuż drogi wojewódzkiej, gdzie nie ma pobocza. Budowana ścieżka rowerowa będzie zlokalizowana poza pasem drogowym, co oddzieli rowerzystów od jadących aut.

Wartość całego projektu wynosi ponad 5 milionów złotych, z czego ponad 3,5 miliona złotych to dotacja z pieniędzy unijnych dla województwa świętokrzyskiego.

W przyszłości gminy Bieliny, Nowa Słupia, Bodzentyn, Górno i Masłów planują tworzenie kolejnych ścieżek, dzięki czemu powstałaby spójna sieć tras rowerowych wokół Świętego Krzyża i terenów cennych przyrodniczo. Nad koncepcją, która zostanie przedłożona zarządowi województwa, pracuje specjalnie powołana społeczna rada programowa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ścieżka rowerowa Święta Katarzyna Bodzentyn Krajno Dariusz Skiba RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Kielce rowerową stolicy Polski? Każdy może pomóc zdobyć tytuł

Kielce rowerową stolicy Polski? Każdy może pomóc zdobyć tytuł

Ścieżka rowerowa po remoncie niebezpieczna dla cyklistów?

Ścieżka rowerowa po remoncie niebezpieczna dla cyklistów?

Co dalej ze ścieżką rowerową na Ponidziu? Gminy proszą o pomoc

Co dalej ze ścieżką rowerową na Ponidziu? Gminy proszą o pomoc

Co dalej ze ścieżką rowerową łączącą dwa województwa?

Co dalej ze ścieżką rowerową łączącą dwa województwa?