Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Święto Grajków w Jędrzejowie

20 zespołów weselnych zaprezentowało się podczas pierwszego dnia Święta Grajków Powiatu Jędrzejowskiego na scenie amfiteatru Centrum Kultury w Jędrzejowie.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

01.09.2019 10:42

image Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Impreza zorganizowana została przez Stowarzyszenie „Hej Jędrzejowskie Grajki”, które powstało w 2018 roku i skupia sympatyków muzyki biesiadnej oraz kapel ludowych.

Jak mówi prezes stowarzyszenia Marek Chowaniec - przyjechało wiele grających i śpiewających osób, których muzyka łączy pokolenia.

- Powróciły przepiękne wspomnienia sprzed lat, bo impreza zorganizowana została z myślą o nieżyjących już kolegach, którzy kiedyś grywali na weselach, ale także po to, aby być razem. Ma zatem wymiar integracyjny - dodał.

Zagrał m.in. jędrzejowski zespół „Kameyron” oraz grupa „Wert” z powiatu włoszczowskiego, która na potrzeby imprezy reaktywowała się po 30 latach. Jak podkreślali członkowie obu zespołów - dzięki Świętu Grajków mieli nie tylko okazję spotkać się po latach i powspominać, ale również wspólnie zagrać, co było od lat ich marzeniem.

- To wspaniała impreza, która, mamy nadzieję, na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń w Jędrzejowie. Wyjątkowe jest to, że jest to jedyna impreza, która zorganizowana została z myślą o zespołach weselnych - dodali.

W trakcie Święta Grajków prowadzona była również licytacja, z której dochód przeznaczony zostanie dla wychowanków Domu Dziecka w Nagłowicach. W związku z tym do Jędrzejowa przyjechali obecni oraz byli wychowankowie placówki.

Magdalena Trzebińska-Gawin obecnie żołnierz zawodowy przyjechała z Krakowa, aby w tym szczególnym dniu być z podopiecznymi domu, w którym sama się wychowała. Jak mówi - dla niej to wyjątkowe miejsce, dlatego przynajmniej dwa razy do roku odwiedza placówkę w Nagłowicach.

- Jestem pod wrażeniem tej wyjątkowej imprezy, dzięki której cofnęliśmy się w czasie i która wspiera dom, w którym sama się wychowałam. To cudowne - podkreślała.

Dziś (w niedzielę) od godz. 15.00 podczas Święta Grajków Powiatu Jędrzejowskiego widzowie obejrzą przedstawienie „Jak to dawniej bywało”, czyli prawdziwe staropolskie wesele. Nie zabraknie dobrego staropolskiego jedzenia, będą tradycyjne oczepiny. Ponadto na scenie amfiteatru zaprezentuje się kolejne 13 zespołów weselnych, kapele ludowe oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Dwudniowej Imprezie „Jędrzejowskie Grajki - Lokalnym Dziedzictwem” towarzyszą Festiwal Smaków Świata oraz Zlot Food Trucków.

Galeria zdjęć Jędrzejów. Święto Grajków (01.09.2019) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Jędrzejów Centrum Kultury RK Jędrzejów Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego
other news

Podobne wiadomości

Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego

Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego