Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie panie w czołówce wykonujących badanie cytologiczne

Prawie 17 tysięcy mieszkanek województwa świętokrzyskiego wykonało badanie cytologiczne w ramach programu „Być świadomą kobietą”, który od września 2017 roku realizowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Autor: Iwona Murawska

30.08.2019 13:23

image Podsumowanie programu profilaktycznego ŚCO Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W tym czasie mobilna klinika odwiedziła setki świętokrzyskich miast i miasteczek. Cytologię można było również wykonać w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik szpitala, przed rozpoczęciem programu, w 2016 roku na badanie zgłosiło się zaledwie około tysiąca kobiet.

- Byliśmy na ostatnim miejscu w kraju pod względem badań cytologicznych. Teraz z diagnostyki korzysta 22,5 procent kobiet. Może to nadal nie jest zbyt wiele, ale średnia dla kraju wynosi 16 procent. Dlatego z ostatniego miejsca wskoczyliśmy na pierwsze - dodała Izabela Opalińska.

Oprócz możliwości wykonania cytologii, pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii zachęcali również do wykonania badań mammograficznych. W poszczególnych gminach organizowali także spotkania profilaktyczne dedykowane również dla mężczyzn.

Panie, które w Świętokrzyskim Centrum Onkologii chciałyby wykonać mammografię powinny się wcześniej zarejestrować dzwonią pod numer 607 77 88 88. Natomiast w przypadku cytologii należy dzwonić pod numer 609 99 00 33.

Galeria zdjęć Kielce. Podsumowanie programu profilaktycznego ŚCO (30.08.2019) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

cytologia ŚCO RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Mammografia i cytologia za darmo

Mammografia i cytologia za darmo

Cytologia i mammografia na Dzień Kobiet

Cytologia i mammografia na Dzień Kobiet

Cytologia płynna pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby

Cytologia płynna pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby