Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostanie nowy sprzęt

Nowoczesny sprzęt do brachyterapii otrzyma z Ministerstwa Zdrowia Świętokrzyskie Centrum Onkologii. To aparat, dzięki któremu możliwe jest naświetlenie nowotworów wysoką dawką promieniowania jonizującego.

Autor: Iwona Murawska

28.08.2019 13:14

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak informuje Izabela Opalińska, rzecznik szpitala, ŚCO dysponuje takim sprzętem. Jednak ma on już 18 lat i jest mocno wysłużony, ponieważ średnio w ciągu tygodnia przy jego pomocy leczonych jest do 20 pacjentów.

- Nowy aparat, który otrzymamy na przełomie tego i przyszłego roku, posiada lepsze parametry, a dzięki temu będzie można skrócić czas terapii. Sam zabieg odbywa się albo w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym. Polega na tym, że w guzie pacjenta umieszczane są aplikatory, przez które dostaje się promieniowanie jonizujące i go niszczy. Chodzi o to, by maksymalnie ochronić tkanki wokoło samego guza nowotworowego - wyjaśniła Izabela Opalińska.

Aparat może być wykorzystywany do napromieniowania raka prostaty, szyjki macicy, jak również raka płuca. Metodę stosuje się także przy leczeniu narządów wewnętrznych. Jednym z pacjentów, który dwa dni temu został poddany naświetlaniom przy pomocy aparatu jest Julian Jabłoński. Mężczyzna ma raka prostaty. Jak powiedział, zabiegi był bezbolesny.

- Zostałem położony na leżance, podano mi znieczulenie. W czasie badania podano mi napromieniowanie na konkretnego guza - mówi Julian Jabłoński.

Szacowany koszt aparatu to 2 miliony 700 tysięcy złotych.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzyma również stację planowania leczenia, której wartość wynosi około 500 tysięcy złotych. Sprzęt zostanie zakupiony w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

W sumie Ministerstwo Zdrowia podpisało 29 umów z 20 placówkami medycznymi na kwotę 31 milionów złotych. Oprócz sprzętu do radioterapii do polskich szpitali trafiły też nowoczesne mammografy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO nowotwory RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie Centrum Onkologii przestrzega i uczy

Świętokrzyskie Centrum Onkologii przestrzega i uczy

Takiej wizyty mali pacjenci z onkologii się nie spodziewali

Takiej wizyty mali pacjenci z onkologii się nie spodziewali

Chcesz rzucić palenie? Przyjdź do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Chcesz rzucić palenie? Przyjdź do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozdaje… sprzęt AGD

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozdaje… sprzęt AGD