Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Autobusy wracają do małych miejscowości w Świętokrzyskiem. Gdzie dojadą?

25 samorządów w województwie świętokrzyskim utworzy prawie 80 połączeń autobusowych. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podpisała umowy ze starostami, wójtami i burmistrzami, którzy będą organizować transport.

Autor: Izabela Mortas

27.08.2019 13:04

image Kielce. Tymczasowy dworzec autobusowy. Autobus PKS Ostrowiec Świętokrzyski Fot. Daria Pycia / Radio Kielce

20 gmin i 5 powiatów zdecydowało się sięgnąć po rządowe dofinansowanie nierentownych linii autobusowych. Samorządy otrzymają w sumie 600 tysięcy złotych, aby uruchomić te połączenia.

Wojewoda Agata Wojtyszek mówi, że to druga rządowa ustawa, obok Funduszu Dróg Samorządowych, która likwiduje utrudnienia komunikacyjne. Ma nadzieję, że będzie to pierwszy krok do zlikwidowania białych plam w regionie i pozwoli przywrócić transport publiczny do mniejszych miejscowości.

- Wiele jeszcze jest do zrobienia. Myślę, że zaproponowane rozwiązanie, które podjęły gminy i powiaty z naszego regionu spowoduje, że kolejne samorządy będą chciały tworzyć nowe połączenia. Wojewoda dodaje, że w październiku jest planowany dodatkowy nabór, ponieważ rządowe pieniądze przeznaczone na ten cel nie zostały w pełni wykorzystane - dodaje wojewoda.

Najwięcej linii, bo aż 7 utworzy gmina Staszów, ponadto nowe kursy zaplanował między innymi powiat opatowski (6 linii), gmina Raków (6 linii), Chmielnik i Morawica (po 5 linii).

Jak mówi Marian Buras, burmistrz Morawicy, w gminie kursują autobusy MPK i w dużej mierze zaspokajają potrzeby mieszkańców, ale nie wszystkich.

- Małe miejscowości na obrzeżach gminy mają problem z transportem publicznym. Busy jeżdżą w tych godzinach, które są dla nich najbardziej atrakcyjne, ale niekoniecznie dla wszystkich mieszkańców - zaznacza burmistrz.

Nowe linie na terenie gminy powstaną na odcinkach Chmielowice - Kawczyn - Dębska Wola - Morawica, Zaborze - Brudzów - Wola Morawicka - Morawica, Radomice II - Radomice I - Łabędziów, Drochów Górny - Drochów Dolny - Obice i Zbrza - Dębska Wola.

Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa mówi, że dzięki rządowemu wsparciu chce utworzyć cztery linie.

- Chcę skomunikować te miejscowości, które albo nie miały dostępu do komunikacji publicznej wcale, albo ten dostęp był bardzo ograniczony. Cieszę się, że poprzez to zadanie mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dojazd do ważnych instytucji w gminie, ale także do samych Kielc - podkreśla.

Do Piekoszowa dojadą teraz między innym busy z Brynicy, Łosienka, Gałęzic i Łazisk. W powiecie ostrowieckim uda się utworzyć pięć nowych kursów, za które odpowiadać będą powiat i poszczególne gminy - podkreśla Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

- Utworzymy kursy na ponad 330 kilometrów. My będziemy organizować transport, ale gminy zdecydowały się razem z nami partycypować w kosztach ze względu na trudną sytuację finansową powiatu - wyjaśnia.

Nowe linie będą łączyć przede wszystkim Ostrowiec Świętokrzyski z poszczególnymi gminami. Są to między innymi Waśniów, Bałtów oraz Ćmielów.

Pod znakiem zapytania stoi utworzenie linii przez powiat kielecki. Starosta musi uzyskać pozwolenie od prezydenta Kielc na wjazd zorganizowanych busów i autobusów do miasta. Sprawa jest w toku.

Nowe kursy mają zostać uruchomione we wrześniu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Morawica Marian Buras Agata Wojtyszek RK Ostrowiec Św. RK Kielce transport publiczny Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Marzena Dębniak
other news

Podobne wiadomości

Czerwono-złote autobusy będą mknąć po ulicach Końskich

Czerwono-złote autobusy będą mknąć po ulicach Końskich

Autobusy znów pojadą do mniejszych miejscowości?

Autobusy znów pojadą do mniejszych miejscowości?