Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Coraz więcej chętnych po EKUZ

Duże kolejki tworzą się codziennie, zwłaszcza rano, przed punktem świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym wydawane są Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Autor: Iwona Murawska

13.08.2019 15:01

image Karta EKUZ Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik instytucji, codziennie pracownicy świętokrzyskiego funduszu wydają około 600 takich dokumentów, a wiele osób nie wiedząc, że punkt czynny jest od 8.30, przychodzi kilkadziesiąt minut wcześniej i czeka na jego otwarcie.

- Zawsze w okresie wakacyjnym są kolejki po kartę EKUZ. Zaczynają się one już w maju i kończą pod koniec sierpnia. Największe rzeczywiście tworzą się w godzinach porannych. Być może pacjenci uważają, że wówczas najszybciej taką kartę otrzymają. Nasz punkt jest otwierany od 8.30, bo od tej godziny czynny jest niezależny od naszego oddziału system do wydawania tych kart - mówi rzecznik NFZ.

Jak dodaje Beata Szczepanek, do punktu, gdzie wyrabiane są te dokumenty zgłaszają się osoby, które kartę otrzymały np. pół roku temu, podczas gdy ten dokument ważny jest przez trzy lata.

- Myślę, że w przyszłym roku kolejki będą już krótsze, ponieważ od tego roku EKUZ jest ważna przez trzy lata. Stąd klienci, którzy nas odwiedzają w tym roku nie będą musieli karty wyrabiać przez kolejne 36 miesięcy. Są osoby, którzy traktują EKUZ jak kartę jednorazową i po powrocie z wyjazdu wakacyjnego wyrzucają ją - dodaje Beata Szczepanek.

Punkt, w którym wydawane są karty EKUZ mieści się przy rondzie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Czynny jest w poniedziałki od 8.30 do 17.00, a w pozostałe dni powszednie od 8.30 do 16.00.

Karta EKUZ jest pomocna w przypadku nagłego zachorowania podczas wypoczynku w krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu dokumentowi jej w właściciel traktowany jest tak, jak obywatel kraju, w którym przebywa. To oznacza, że nie płaci całej kwoty za leczenie, a jedynie jej część.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ EKUZ RK Kielce Beata Szczepanek
other news

Podobne wiadomości

Bezpłatne badania i wydawanie kart EKUZ. Bo profilaktyka to podstawa

Bezpłatne badania i wydawanie kart EKUZ. Bo profilaktyka to podstawa

NFZ apeluje, by nie wyrzucać kart EKUZ

NFZ apeluje, by nie wyrzucać kart EKUZ

Ogromne zainteresowanie kartami EKUZ

Ogromne zainteresowanie kartami EKUZ

Zrób EKUZ przed wakacjami!

Zrób EKUZ przed wakacjami!