Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Samorządy chcą przywracać linie autobusowe

24 gminy i powiaty w Świętokrzyskiem ubiegają się o rządowe dofinansowanie do utworzenia prawie 80 połączeń autobusowych. Minął termin składania przez samorządowców wniosków w sprawie współfinansowania nierentownych połączeń.

Autor: Izabela Mortas

13.08.2019 14:13

image   Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Wnioski spłynęły z całego województwa - informuje wojewoda Agata Wojtyszek.

- Łącznie do urzędu wpłynęły wnioski o utworzenie 78 połączeń autobusowych. Najwięcej linii, bo aż 7, chce utworzyć gmina Staszów. Cieszę się, bo zainteresował się także powiat kielecki, który stara się o fundusze na działalność 5 linii. To prawie pół miliona złotych dotacji. Zakładam, że wnioski przejdą pozytywną weryfikację  podkreśla wojewoda.

Agata Wojtyszek zaznacza, że samorządy żywo interesowały się nowym funduszem stworzonym przez rząd i kierowały mnóstwo pytań do urzędników. Poza gminą Staszów, która chce utworzyć 7 linii użyteczności publicznej, wieloma połączeniami są zainteresowane powiat opatowski (6 linii), gmina Raków (6 linii) oraz powiat kielecki (5 linii) i Morawica (5 linii).

Powiat kielecki chce stworzyć dwie zupełnie nowe linie, a trzem dotychczas istniejącym wydłużyć trasy - zapowiada Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki.

- Chcielibyśmy utworzyć połączenia: Strawczyn-Łopuszno przez Korczyn, Kielce-Rudki przez Bieliny i Nową Słupię oraz Starą Słupię, a także Kielce-Sędziejowice przez Morawicę i Chmielnik. Zupełnie nowe trasy prowadziłyby z kolei od Kielc przez Górno, Łagów, Raków, Daleszyce i z powrotem do Kielc. To byłoby takie ciekawe rozwiązanie wahadłowe, autobus jeździłby w obie strony - mówi Tomasz Pleban.

Poseł Bogdan Latosiński z PiS, od lat zabiegający o przywracanie połączeń autobusowych w regionie mówi, że obecne zainteresowanie samorządów to dobry prognostyk.

- Widać, że samorządy w ostatniej chwili stanęły na wysokości zadania, a liczba złożonych wniosków świadczy o skali wykluczenia komunikacyjnego w regionie. Widać, że potrzeby są ogromne. Teraz trzeba będzie nałożyć te linie na mapy i sprawdzić, czy zaspakajają całkowicie potrzeby mieszkańców  podkreśla Bogdan Latosiński.

Poseł liczy na to, że 1 stycznia 2020 roku potrzeby w województwie będą już doskonale rozpoznane i uda się zlikwidować wszystkie białe plamy na terenie regionu.

Zatwierdzone przez wojewodę linie będą dofinansowane z rządowych pieniędzy od września do końca roku. Decyzje o tym, które z nich otrzymają dotację, zapadną 20 sierpnia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Bogdan Latosiński Agata Wojtyszek RK Kielce Tomasz Pleban
other news

Podobne wiadomości

Likwidują białe plamy komunikacyjne. Samorządowcy chcą powrotu linii autobusowych

Likwidują białe plamy komunikacyjne. Samorządowcy chcą powrotu linii autobusowych

Czy samorządy chcą przywrócenia linii autobusowych?

Czy samorządy chcą przywrócenia linii autobusowych?