Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie Centrum Onkologii przestrzega i uczy

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zachęcało pacjentów chorych onkologicznie do szczepienia przeciw bakteriom wywołującym zapalenie płuc. Preparaty podawane są chorym przed rozpoczęciem terapii i chronią ich przed infekcjami.

Autor: Iwona Murawska

13.08.2019 08:54

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Szczepienie jest bardzo istotne, ponieważ pacjenci onkologiczni, z powodu swojej choroby mają znacznie obniżoną odporność, a w związku z tym są narażeni na różnorodne infekcje. Te z kolei sprawiają, że pacjent musi mieć wstrzymaną terapię - wyjaśnia Edyta Dziwisz, pielęgniarka z Kliniki Onkologii Klinicznej w ŚCO.

- Program jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 18 rok życia i mają rozpoznaną chorobę nowotworową, np.: rak płuca, rak sutka, rak trzonu macicy, rak szyjki macicy, rak jelita grubego, rak odbytnicy, rak pęcherza moczowego oraz przewlekłą białaczkę limfatyczną. Osoby te mogą skorzystać z bezpłatnego szczepienia pod warunkiem, że nie były dotychczas szczepione przeciw pneumokokom i nie rozpoczęły jeszcze leczenia onkologicznego – dodaje Edyta Dziwisz.

Podczas akcji można było również uzyskać poradę dotyczącą zdrowego odżywiania się, czy dowiedzieć się jak skutecznie rzucić palenie papierosów. Osoby, które przyszły do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii chwaliły pomysł zorganizowania akcji. Jak mówili, podczas takich akcji można w szybki sposób sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienie, czy zawartość tlenku w wydychanym powietrzu i upewnić się, że jest się zdrowym.  

W akcję oprócz specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii włączyła się również Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Kielcach oraz jedno z kieleckich centrów dietetycznych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

profilaktyka ŚCO RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

ŚCO jeszcze skuteczniej leczy chorych onkologicznie

ŚCO jeszcze skuteczniej leczy chorych onkologicznie

Bezpłatne badania i porady w ŚCO

Bezpłatne badania i porady w ŚCO

ŚCO z nową diagnostyką białaczki szpikowej

ŚCO z nową diagnostyką białaczki szpikowej

Rząd wspiera ŚCO. To pomoc dla osób chorych onkologiczne

Rząd wspiera ŚCO. To pomoc dla osób chorych onkologiczne