Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

To będzie jedna z największych inwestycji w regionie. Jest decyzja środowiskowa dla GUM

Kolejny krok do budowy Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Prezydent miasta wydał decyzję środowiskową dla kompleksu, który powstanie przy ul. Wrzosowej. Finalizowane są też umowy w sprawie zamiany gruntu kluczowego dla inwestycji, między miastem i władzami województwa.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

09.08.2019 13:07

image Teren gdzie ma powstać Urząd Miar i Wag Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak mówi Filip Pietrzyk - dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w ratuszu, decyzja przyspieszy rozpoczęcie prac, ponieważ dzięki niej nie trzeba będzie sporządzać raportu o oddziaływaniu środowiskowym. Złożony jest już wniosek o pozwolenie na budowę. Dotyczy jednak na razie tylko pierwszej części obiektu, która ma być gotowa w 2022 roku.

W toku są też przygotowania do wymiany gruntów pomiędzy miastem, marszałkiem i Narodowym Funduszem Zdrowia. Części działki, na której ma stanąć GUM, została kilka lat temu sprzedana funduszowi, pod budowę nowej siedziby. Po wymianie gruntów, siedziba NFZ powstanie przy ulicy Langiewicza. Roboty budowlane mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, lidera świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, budowa GUM w Kielcach to przede wszystkim prestiż dla regionu. Jak podkreśla, Główny Urząd Miar jest instytucją kluczową dla ogromnej części przemysłu, ale i nauki, a jego powstanie ściągnie do Kielc wiele firm i instytucji.

Zwycięski projekt. Biuro projektowe BDM Architekci z WarszawyFot. mat. prasowe

Decyzja o przeniesieniu GUM poza Warszawę jest częścią tzw. planu deglomeracji, zakładającego wyprowadzanie poza stolicę instytucji centralnych. Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach będzie ogólnopolskim centrum monitorującym i modernizującym państwowe wzorce jednostek miar. To Główny Urząd Miar decyduje m. in. o ilości substancji zawartych w lekach, czy częstotliwości próbkowania w sieciach światłowodowych.

Zgodnie z planem, budowa laboratoriów GUM powinna się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec RK Kielce Główny Urząd Miar
other news

Podobne wiadomości

Główny Urząd Miar poszukuje pracowników

Główny Urząd Miar poszukuje pracowników

Coraz bliżej powstania Głównego Urzędu Miar

Coraz bliżej powstania Głównego Urzędu Miar

Batalia o fundusze na laboratoria Głównego Urzędu Miar w Kielcach

Batalia o fundusze na laboratoria Głównego Urzędu Miar w Kielcach