Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe nawierzchnie, poszerzone jezdnie. Wszystko za sprawą rządowego wsparcia

Z udziałem wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, w gminie Zawichost dokonano dzisiaj odbioru 5 przebudowanych odcinków dróg zniszczonych w wyniku nawalnych deszczy. Koszt prac wyniósł ponad 760 tysięcy złotych. Większość pieniędzy na ten cel pochodziła z rządowego programu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

09.08.2019 12:54

image Wyremontowana droga w Zawichoście Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce
Komentarze

Na zdjęciu od lewej: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka. Spotkanie w Urzędzie Miasta w ZawichościeZawichost. 09.08.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Inwestycje drogowe wykonano w miejscowości Linów Góry, w Podszynie, w Piotrowicach, a także na odcinku Linów  Honorów - Linów Pasy oraz  Linów Kolonia - Linów Wylesienie. W sumie są to prawie 2 kilometry dróg. W wyniku przebudowy szczególnie zyskała droga w Linowie, która dotychczas była gruntowa, a teraz ma nawierzchnię asfaltową. Ponadto została poszerzona z 3 do 5 metrów, są tam również utwardzone pobocza - poinformowała burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka.

Zwróciła także uwagę na remont drogi w Podszynie, która po nawalnych deszczach, albo po okresie wiosennych roztopów zawsze była tak bardzo zniszczona, że nie pomagały doraźne remonty. Wiosną tego roku zdarzyło się nawet tak, że z powodu fatalnego stanu drogi do małego dziecka nie mogła dojechać tam karetka pogotowia.

Sołtys Mariola Stępień przyznała, że remont drogi był konieczny i bardzo wyczekiwany przez mieszkańców. Bywały takie sytuacje, że ludzie nie mogli wyjechać z własnych posesji, aby dostać się do lekarza czy do pracy, a dzieci do szkoły. To był duży problem - dodała.

Burmistrz Katarzyna Kondziołka podkreśliła, że bez udziału pieniędzy rządowych nie udałoby się wykonać tak dużo inwestycji drogowych. Zaznaczyła, że tylko w tym roku gmina dostała już około miliona złotych wsparcia na drogi, podczas gdy przez ostatnie 4 lata uzyskano na ten teren 76 tysięcy rządowego dofinansowania.

Wojewoda świętokrzyski i Agata Wojtyszek przypomniała, że dotacje na remonty i przebudowę dróg zniszczonych w wyniku klęsk żywiołowych wynoszą 80 procent wartości zadania. To jest najcenniejsze dla samorządów, ponieważ dokładają tylko 20 procent środków. Dzięki temu realizowane są inwestycje drogowe nawet w takich gminach, które dysponują bardzo skromnymi budżetami. To ważne, ponieważ budowa i remonty dróg to nie są jedyne zadania samorządów lokalnych - stwierdziła wojewoda.

Dodała, że w tym roku województwo świętokrzyskie w ramach programu na usuwanie skutków klęsk żywiołowych otrzymało 90 mln złotych. Ta kwota od kilku lat stale rośnie.

Spotkanie w Urzędzie Miasta w ZawichościeZawichost. 09.08.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Zawichost drogi Agata Wojtyszek Katarzyna Kondziołka
other news

Podobne wiadomości

Wyremontowane drogi w Bałtowie dzięki rządowej pomocy

Wyremontowane drogi w Bałtowie dzięki rządowej pomocy

Miliony na usuwanie skutków powodzi. Samorządy wybudują drogi i przyłącza kanalizacyjne

Miliony na usuwanie skutków powodzi. Samorządy wybudują drogi i przyłącza kanalizacyjne

Kolejne miliony na samorządowe drogi

Kolejne miliony na samorządowe drogi

Lepsze drogi w powiecie skarżyskim dzięki rządowemu wsparciu

Lepsze drogi w powiecie skarżyskim dzięki rządowemu wsparciu