Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Coraz bliżej budowy kampusu GUM

Prezydent Kielc wydał decyzję środowiskową na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar przy ul. Wrzosowej w Kielcach. Dobiegają też końca prace przy umowach w sprawie zamiany gruntu na jej potrzeby - o tym pisze portal kielce.wyborcza.pl.

09.08.2019 08:37

image Kielce. Miejsce, w którym powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu Miar Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z obwieszczenia prezydenta Bogdana Wenty wynika, że decyzja została wydana po konsultacjach z sanepidem, regionalnym dyrektorem ochrony środowiska i „Wodami Polskimi”, którzy stwierdzili, że inwestycja nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. To oznacza, że przygotowanie dokumentacji będzie nieco łatwiejsze.

- To dobra wiadomość, chociaż decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Liczymy jednak, że nie będzie tu żadnych problemów - mówi Paweł Sarek, dyrektor Okręgowego Urzędu Miar w Łodzi.

Dodaje, że przygotowania do budowy idą zgodnie z harmonogramem.

- Mamy już projekt budowlany i złożyliśmy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Niepokoi nas tylko, że NFZ jeszcze nie złożył wniosku o wygaszenie zezwolenia na budowę swojej siedziby przy ul. Wrzosowej, chociaż już zadeklarował, że nie jest zainteresowany budowaniem w tym miejscu - zwraca uwagę Paweł Sarek.

Z drugiej strony trwają przygotowania do zamiany gruntów pomiędzy miastem, marszałkiem i oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia. To konieczne, ponieważ na części działki, na której ma stanąć GUM, NFZ planował budowę swojej siedziby. Po dosyć długich dyskusjach i protestach przeciwko alternatywnej budowie biurowca funduszu przy ul. Karczówkowskiej urzędnicy znaleźli inne rozwiązanie.

- Już przygotowujemy wspólnie umowę z marszałkiem województwa świętokrzyskiego w sprawie zamiany naszej działki przy ul. Bęczkowskiej na działkę samorządu województwa przy ul. Langiewicza. Równolegle wspólnie powstaje druga umowa, żeby działkę przy ul. Langiewicza zamienić na nieruchomość NFZ przy Wrzosowej - mówi Filip Pietrzyk, dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami w kieleckim magistracie w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Zaznacza, że prace idą sprawnie i w sierpniu powinno dojść do ich podpisania.  

- Ze względu na wagę sprawy konieczne będzie prawdopodobnie zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miasta jeszcze w tym miesiącu - dodaje urzędnik.

Zgodnie z planem budowa laboratoriów GUM powinna się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

RK Kielce Główny Urząd Miar
other news

Podobne wiadomości

Już wkrótce GUM stanie się faktem

Już wkrótce GUM stanie się faktem

Firma z Warszawy zaprojektuje kampus GUM [WIZUALIZACJE]

Firma z Warszawy zaprojektuje kampus GUM [WIZUALIZACJE]

Laboratoria GUM to szansa na rozwój uczelni i firm [OGLĄDAJ]

Laboratoria GUM to szansa na rozwój uczelni i firm [OGLĄDAJ]

Anna Krupka: GUM w Kielcach to nowe firmy i nowe miejsca pracy

Anna Krupka: GUM w Kielcach to nowe firmy i nowe miejsca pracy