Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie panie chętnie korzystają z bezpłatnych badań

Mieszkanki województwa świętokrzyskiego coraz chętniej korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Mammografię wykonała prawie co druga kobieta, a na cytologię zgłosiło się 21% pań, przy średniej krajowej 18%.

Autor: Iwona Murawska

08.08.2019 13:55

image Na zdjęciu: Cytomammobus Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Jednak jak podkreśla dr Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, w przypadku cytologii liczba ta na pewno jest większa, ponieważ wiele kobiet wykonuje to badanie prywatnie.

- Jeżeli chodzi o badania cytologiczne i mammograficzne, województwo świętokrzyskie w tej chwili jest w czołówce pod względem zgłaszalności. Na badanie mammograficzne zgłosiło się prawie 42% mieszkanek naszego regionu, podczas gdy średnia krajowa wynosi 38%. Natomiast cytologię wykonało 21% pań z naszego województwa, podczas gdy średnia w kraju to 18%. Te dane stawiają nas na jednym z pierwszy miejsc w Polsce - mówi Leszek Smorąg.

Jak dodaje, wzrostu liczby badań należy upatrywać we wzroście świadomości społeczeństwa. Ponadto Świętokrzyskie Centrum Onkologii od ubiegłego roku prowadzi szeroką akcję profilaktyczną, w ramach której mobilna klinika, odwiedza wiele świętokrzyskich miast i miasteczek.

- Obecnie nasz cytomammobus jest w powiecie jędrzejowskim, a w drugiej połowie sierpnia będziemy jeździć do małych miejscowości, poniżej tysiąca mieszkańców. Odwiedzimy m. in. Polichno, Łukową, Lesicę, Korczyn i Zajączków. W każdej z tych miejscowości będziemy jeden dzień. Nasz przyjazd poprzedzony zostanie akcją plakatową, by jak najwięcej kobiet wiedziało, że danego dnia miały możliwość bezpłatnego sprawdzenia swojego stanu zdrowia - mówi Leszek Smorąg.

By móc skorzystać z bezpłatnego badania cytologicznego lub mammograficznego najlepiej wcześniej zarejestrować się telefonicznie. W przypadku badania cytologicznego trzeba zadzwonić pod numer telefonu 609 99 00 33, a w przypadku mammografii 607 77 88 88.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

cytologia mammografia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Mammografia i cytologia za darmo

Mammografia i cytologia za darmo

Cytologia płynna pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby

Cytologia płynna pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium choroby

Cytomammobus w Sulisławicach. Będzie można wykonać badania i uzyskać poradę

Cytomammobus w Sulisławicach. Będzie można wykonać badania i uzyskać poradę

Cytomammobus w Lipniku. Będzie się można zbadać za darmo

Cytomammobus w Lipniku. Będzie się można zbadać za darmo