Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nagrody Kultury czekają. Wnioski można składać do 1 września

Do 1 września można składać wnioski o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Dokumenty przyjmuje Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Autor: Dorota Klusek

06.08.2019 17:45

image Świętokrzyskie Nagrody Kultury - wręczenie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego podczas uroczystej inauguracji sezonu artystycznego 2017/18 Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nagroda może być przyznana za konkretne osiągnięcia z ostatniego sezonu kulturalnego lub za całokształt działalności - wyjaśnia Małgorzata Rudnicka, kierownik oddziału kultury w departamencie.

- Celem tej nagrody jest uhonorowanie najwybitniejszych postaci i zjawisk, które mają miejsce w obszarze działalności kulturalnej w roku minionym lub też uhonorowanie osób za wieloletnią, dotychczasową działalność i docenienie ich wieloletniego dorobku kulturowego, artystycznego, wieloletniej spuścizny - podkreśla.

Nagroda finansowana jest przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Jej wysokość co roku jest określana przez Zarząd. Najcenniejsza jest nagroda pierwszego stopnia za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć. Jej wartość wynosi co najmniej 5 tysięcy złotych. Nagroda drugiego stopnia wynosi powyżej 3 tysięcy złotych i jest przyznawana za sukcesy mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie świętokrzyskim. Mogą też być wręczone nagrody honorowe w postaci statuetek.

Wnioski mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły i uczelnie, jednostki samorządu terytorialnego, związki lub stowarzyszenia zawodowe, twórcze i kulturalne oraz fundacje.

Dokumenty można składać do 1 września w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. O tym, do kogo trafią nagrody zadecyduje specjalnie powołana komisja. Laureatów poznamy podczas dorocznej inauguracji roku kulturalnego i sezonu artystycznego w województwie świętokrzyskim. Uroczystość odbędzie się w październiku w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Nagrody Kultury zostaną przyznane po raz 21. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego: Magda Grąziowska i Dawid Żłobiński, William de Mousson-Romański, prezes Stowarzyszenia Muzyka w Opactwie, Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo i Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Oblęgorek Ecce Homo Teatr Żeromskiego Świętokrzyskie Nagrody Kultury pałacyk Sienkiewicza RK Kielce Muzyka w Opactwie
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyskie zabytki ze wsparciem ministerstwa kultury

Świętokrzyskie zabytki ze wsparciem ministerstwa kultury

Minister kultury deklaruje pomoc dla sandomierskiego muzeum

Minister kultury deklaruje pomoc dla sandomierskiego muzeum

Komu nagrody Kielc?

Komu nagrody Kielc?

Nowa jakość ożarowskiej kultury

Nowa jakość ożarowskiej kultury