Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lekarze chętnie wystawiają e-recepty. Przekonują się do nich pacjenci

Ponad 17 tysięcy elektronicznych recept wystawiono od początku roku w świętokrzyskich placówkach medycznych. Odebrało je prawie 4 tysięcy 700 pacjentów. Mija pół roku, odkąd istnieje możliwość wystawiania tych dokumentów w wirtualnym formacie.

Autor: Iwona Murawska

06.08.2019 14:54

image E-recepta Fot. / NFZ
Komentarze

Przybyło także miejsc, gdzie e-recepty są wystawiane. W marcu, w całym regionie były to zaledwie 4 placówki, a na koniec lipca jest ich 15 - informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Na początku roku, nasz region był na przedostatnim miejscu w kraju pod względem liczby wystawionych e-recept. Teraz jesteśmy w średniej krajowej. Porównując marzec do lipca, 15 razy więcej pacjentów otrzymało receptę elektroniczną, 5 razy więcej lekarzy przekonało się do tej formy wystawiania pacjentom medykamentów, a 4-krotnie wzrosła liczba podmiotów, wypisujących e-recepty.

Pierwszą świętokrzyską placówką medyczną, która już w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła wypisywanie e-recept było Centrum Medyczne PZU Zdrowie Artimed. Jak informuje Katarzyna Żółtańska, pielęgniarka koordynująca w tej placówce lekarze wystawili już ponad 15 tysięcy elektronicznych recept. - Tylko w sierpniu tego roku wystawiliśmy 1200 e-recept. Początkowo, pacjenci sceptycznie podchodzili do takiej formy. Obawiali się, że takich dokumentów nie będą mogli zrealizować w aptece. Teraz już coraz częściej proszą o wypisanie elektronicznej wersji recepty – dodała Katarzyna Żółtańska.

Jak mówi Beata Szczepanek, po e-zwolnieniach, e-recepty to kolejne udogodnienie w polskiej służbie zdrowia. - Recepta, którą lekarz wystawi pacjentowi nie będzie przekazywana choremu, a trafi do systemu, do którego dostęp mają apteki i na aplikację wskazaną przez pacjenta. Chory zamiast papierowej recepty otrzymuje jedynie kod, który zostanie odczytany w aptece. Kod będzie przesłany na telefon lub mail pacjenta, ewentualnie otrzyma go w wersji papierowej. Jeżeli chory pójdzie do konkretnej apteki i okaże się, że w danym momencie nie ma tam części przepisanych leków może iść do innej placówki, by uzupełnić zamówienie. Ponadto e-recepta  jest bardziej czytelna dla aptekarza - wyjaśnia Beata Szczepanek.

Od początku roku w całej Polsce wystawiono już 3 mln 600 tys. e-recept, które otrzymało 750 tys. pacjentów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ NZOZ Artimed RK Kielce e-recepty Beata Szczepanek