Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rząd z myślą o polskich rolnikach

Gwarancja cen warzyw i owoców oraz łatwiejszy dostęp do kredytów inwestycyjnych i obrotowych – takie rozwiązania dla rolników wdraża polski rząd. Działania, które mają rozwiązać problemy polskiej wsi, przedstawili dziś działacze Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Autor: Izabela Mortas

01.08.2019 13:37

image 01.08.2019 Kielce. Radny sejmiku Artur Konarski, poseł Krzysztof Lipiec i poseł Marek Kwitek podczas konferencji prasowej Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Postępują prace nad ustaleniem tak zwanych cen referencyjnych, czyli odgórnie wyznaczonych cen skupu warzyw i owoców na rynku. Rząd uchwalił projekt ustawy w tej sprawie, a teraz trafi on pod obrady Sejmu. Poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie podkreśla, że wprowadzenie cen referencyjnych jest bardzo oczekiwane przez rolników.

- Związane jest ono z ochroną tych najsłabszych osób w łańcuchu żywnościowym od pola, aż do stołu. Chcemy, by podział był bardziej sprawiedliwy niż do tej pory. Dziś w łańcuchu dostaw najbardziej uprzywilejowani są pośrednicy, a to rolnicy wykonują największą i najcięższą pracę - podkreśla parlamentarzysta.

Poseł dodaje, że producenci rolni nierzadko są zmuszani do sprzedaży swoich wyrobów poniżej kosztów produkcji. Wprowadzenie cen referencyjnych ma to zmienić. Będą one ogłaszane przez ministra dwa razy w roku i obejmą regulacją owoce, warzywa, ale też żywiec. Ceny mają być ustalane nie w dniu dostawy, ale co najmniej pół roku przed sezonem.  

Jesienią ruszy z kolei Fundusz Gwarancji Rolniczych, który da rolnikom oraz przetwórcom możliwość zaciągania kredytów inwestycyjnych i obrotowych. W funduszu będzie do dyspozycji 50 milionów euro, które pozwolą na sfinansowanie 1,4 tysięcy inwestycji. Jak podkreśla poseł Marek Kwitek, przewodniczący zespołu rolnego Prawa i Sprawiedliwości w regionie świętokrzyskim, rolnik lub przetwórca otrzymają 80 procent gwarancji, po ich stronie będzie pozostałe 20 procent.

- Oferta kredytowa na rynku jest, ale nie zawsze zabezpieczenie kredytu i jego wysokość są korzystne dla rolników. Tymczasem musimy pamiętać, że pieniądze są rolnikom bardzo potrzebne, bo muszą inwestować w opryski, materiał siewny, a ich sytuacja finansowa jest niestabilna z powodu przymrozków, gradobicia czy innych anomalii pogodowych - mówi poseł.   

Umowa między ministerstwem, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego już została podpisana. Jak mówi Artur Konarski, rolnik i przewodniczący komisji rolnictwa sejmiku, wsparcie finansowe jest duże i na pewno przyczyni się do rozwoju społeczno-gospodarczego w kraju.

- Producenci żywności sprzedając swoje produkty, muszą mieć zapewnienie finansowania niektórych transakcji. Rolnicy potrafią produkować, ale potrzebują zabezpieczenia pieniężnego. Dzięki rządom Prawa i Sprawiedliwości wiele rzeczy zaczyna się udawać - mówi Artur Konarski.

Od najbliższego poniedziałku rozpocznie się promocja gazety rolnej „Polska ziemia” wydawanej przez Prawo i Sprawiedliwość, w której opisane są największe aktualne problemy polskiej wsi. Jak podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, publikacja wydawana jest co kwartał i „rozchodzi się jak świeże bułeczki”. Można ją dostać w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy alei XI Wieków Kielc. 

01.08.2019 Kielce. Radny sejmiku Artur Konarski, poseł Krzysztof Lipiec i poseł Marek Kwitek podczas konferencji prasowejFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec PiS Bank Gospodarstwa Krajowego RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Rolnicy otrzymają pieniądze na odkwaszanie gleb

Rolnicy otrzymają pieniądze na odkwaszanie gleb

Świętokrzyscy rolnicy mają wizję rozwoju

Świętokrzyscy rolnicy mają wizję rozwoju

Rolnicy świętowali w Modliszewicach. Nie zabrakło nowości

Rolnicy świętowali w Modliszewicach. Nie zabrakło nowości

Świętokrzyscy rolnicy uhonorowani przez Prezydenta RP

Świętokrzyscy rolnicy uhonorowani przez Prezydenta RP