Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gruzińscy pracownicy wydaleni z Polski

10 obywateli Gruzji wykonywało w powiecie koneckim pracę bez wymaganych dokumentów. Zatrzymani cudzoziemcy zatrudnieni byli bez zezwolenia na pracę lub odpowiedniego oświadczenia. Mężczyźni muszą wrócić do swojego kraju.

Autor: Monika Miller

30.07.2019 15:48

image   Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Chorąży sztabowy Renata Kośka z placówki Straży Granicznej w Kielcach informuje, że w ostatnim czasie funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców w powiecie koneckim.

- W związku z tym zatrzymano obywateli Gruzji, którzy nielegalnie wykonywali pracę na rzecz firmy zajmującej się pośrednictwem pracy. Pracodawca powierzył cudzoziemcom pracę w swoim przedsiębiorstwie, natomiast nie zadbał o należyte uregulowanie formalności - wyjaśnia Renata Kośka.

Na miejscu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 3 osoby, wobec których wydano decyzje zobowiązujące do powrotu. Nielegalnie pracujących mężczyzn obejmie również roczny zakaz wjazdu do Polski oraz pozostałych krajów strefy Schengen. Podobne konsekwencje czekają ich 7 nieobecnych kolegów, których dane zostały zastrzeżone w systemach Straży Granicznej. Wobec pracodawcy zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

W 2018 roku Straż Graniczna w województwie świętokrzyskim zatrzymała 125 cudzoziemców, którzy nielegalnie pracowali, bądź przebywali w naszym regionie. Około 95 proc. z nich stanowią mieszkańcy Ukrainy. W tym roku zatrzymano natomiast 57 osób.

Z danych rządowych wynika, że aktualnie w województwie świętokrzyskim legalnie przebywa ponad 4600 cudzoziemców.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

powiat konecki Straż Graniczna RK Kielce