Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sandomierzanie pamiętają o akcji "Burza"

Mieszkańcy Sandomierza uczcili pamięć uczestników akcji "Burza". Żołnierze idący wspierać powstańców w Warszawie, 75 lat temu starli się z Niemcami pod Pielaszowem. W bitwie zginęło ponad 60 osób, głównie z Sandomierza i okolicznych gmin.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

28.07.2019 10:50 / Aktualizacja 28.07.2019 13:42

image Uroczystości z okazji 75. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Z prawej: były żołnierz AK Janusz Kamocki Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Po mszy w kościele św. Józefa, uczestnicy uroczystości patriotycznych przeszli ulicą Mickiewicza na cmentarz katedralny, gdzie modlili się przy Mogile Pielaszowiaków. Były żołnierz AK Janusz Kamocki powiedział, że konieczna jest pamięć o tamtych wydarzeniach.

- Moje pokolenie wychowało się na pamięci walk o niepodległość, powstania styczniowego i innych zrywów. Daj Boże, żeby nigdy już Polacy nie musieli walczyć, ale niech kolejne pokolenia też wychowują się na pamięci, że w razie zagrożenia Polsce trzeba oddać wszystko - stwierdził Janusz Kamocki.

Wśród uczestników uroczystości byli też członkowie rodzin Pielaszowiaków, m. in. Marcin Kapka, którego wuj Jerzy Kucharski zginął w bitwie pod Pielaszowem, jako 18-letni chłopak. Marcin Kapka dotarł do wspomnień opisujących jego śmierć. Powiedział, że to był dzielny młody mężczyzna. On sam, co roku czci rocznicę bitwy pod Pielaszowem, ponieważ chce kultywować pamięć o bohaterach.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej komisji obrony przypomniał, że sandomierski obwód Armii Krajowej chciał wesprzeć Powstanie Warszawskie, które w rzeczywistości było zrywem narodowym. Senator zaapelował do współczesnych pokoleń, aby nigdy nie zatarła się pamięć o tych wydarzeniach, a także o tym, kto był w nich katem, a kto ofiarą.

Poseł Marek Kwitek z PiS stwierdził, że niezwykle istotne jest oddanie czci Sandomierskim Kolumbom, którzy zginęli pod Pielaszowem i Wesołówką. Przypomniał, że ich rodziny przez wiele lat po wojnie przeżywały ogromną tragedię, bo walka o Ojczyznę nie była zauważana przez władze komunistyczne.

- Po latach oddajemy im należny hołd. Oni są wzorem. Wskazują nam, że bez względu na koszty, jakie trzeba ponieść, należy stanąć w obronie Ojczyzny- dodał poseł.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, że rocznica bitwy pod Pielaszowem to jedno z najważniejszych wydarzeń patriotycznych, jakie w ciągu roku odbywają się w mieście. W bitwie zginął kwiat młodzieży sandomierskiej. To nasi przodkowie, to nasi mieszkańcy ginęli w obronie Sandomierza, w obronie kraju. Winni jesteśmy im wielki szacunek - powiedział burmistrz Marzec.

Członek zarządu powiatu sandomierskiego Ryszard Nagórny wyraził swój podziw dla patriotyzmu tamtego pokolenia, które w 1944 roku poniosło tak dużą ofiarę, poświęciło własne życie dla Polski.  

W uroczystościach wzięli udział także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna i członkowie rodzin Pielaszowiaków.

Galeria zdjęć Sandomierz. Uroczystości z okazji 75. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem (28.07.2019) [Zdjęcia: 6]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Marek Kwitek Jarosław Rusiecki Akcja Burza bitwa pod Pielaszowem RK Sandomierz Marcin Marzec kapral podchorąży Jerzy Kucharski Marcin Kapka Janusz Kamocki Ryszard Nagórny
other news

Podobne wiadomości

W Sandomierzu upamiętniono Akcję Burza i bitwę pod Pielaszowem

W Sandomierzu upamiętniono Akcję Burza i bitwę pod Pielaszowem

73 rocznica bitwy pod Pielaszowem

73 rocznica bitwy pod Pielaszowem

Wspomną poległych pod Pielaszowem

Wspomną poległych pod Pielaszowem

Oddali hołd ofiarom bitwy pod Pielaszowem

Oddali hołd ofiarom bitwy pod Pielaszowem