Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Weselisko jak za dawnych lat

31 sierpnia w Jędrzejowie odbędzie się Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego. Dwudniowa impreza ma skupić sympatyków muzyki biesiadnej i weselnej oraz kapel ludowych.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

24.07.2019 21:54

image Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego. Próby Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

31 sierpnia na scenie przy jędrzejowskim Centrum Kultury zaprezentuje się 20 zespołów weselnych. Natomiast 1 września widzowie obejrzą przedstawienie „Jak to dawniej bywało”, czyli prawdziwe wesele, w którym nie zabraknie pary młodej, weselnego stołu ze staropolskim jedzeniem oraz oczepin.

Reżyserem przedstawienia jest Barbara Skomra. Jak mówi chodzi o to, aby pokazać, jak kiedyś wyglądały wesela, kiedy wraz z tańcami organizowane były na świeżym powietrzu, na podłodze  zrobionej desek. W weselisku nie zabraknie tradycyjnego powitania pary młodej przez rodziców  chlebem, czyli symbolem dostatku oraz solą, która cementuje małżeństwo, przenoszenia przez próg pani młodej, pierwszego tańca i przyśpiewek weselnych – mówi Barbara Skomra.  

Część obrzędową tradycyjnego wesela ośpiewają panie z KGW „Ignacowianki” przy akompaniamencie tradycyjnej  3-osobowej kapeli ludowej Edwarda Goli. Jak mówiły Teresa Radomska i Rozalia Czekaj członkinie „Ignacowianek” to dla ich koła duże wyróżnienie, że wezmą udział w tak dużym wydarzeniu. 

– Już trwają próby, aby jak najlepiej zaprezentować tradycyjne staropolskie wesele. Mamy nadzieję, że publiczność będzie z nami śpiewała i tańczyła, co pozwoli stworzyć wyjątkowy klimat weselny – mówią panie.  

Drugiego dnia imprezy oprócz przedstawienia wesela „Jak to dawniej bywało” na scenie zaprezentuje się 10 kapel ludowych, w tym Kapela Biało Czerwoni z Chicago – informuje Henryk Michalkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia „Hej Jędrzejowskie Grajki. Jak przypomniał, pomysł wspólnego spotkania się osób grających na weselach i zabawach tanecznych zrodził się po pogrzebie kolegi, który kiedyś również grywał na weselach. Chociaż początkowo miało być to tylko spotkanie towarzyskie okazało się, że jest tak duże zainteresowanie specjalnie utworzoną na portalu społecznościowym grupą, że zdecydowaliśmy się zorganizować prawdziwe
Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego.

– Szykuje się duża impreza, na której zagrają zespoły od dawna ze sobą nie muzykujące, które specjalnie na tę imprezę się reaktywują. Ja zespół „Nidzianie” reaktywowałem po 50 latach. Chodzi o to, aby powspominać dobre czasy - mówi Henryk Michałkiewicz.   

Dwudniowej Imprezie „Jędrzejowskie Grajki - Lokalnym Dziedzictwem” towarzyszyć będzie Festiwal Smaków Świata wraz ze Zlotem Food Trucków oraz zlotem starych samochodów i motocykli.  

Stowarzyszenie "Hej Jędrzejowskie Grajki” powstało  w 2018 roku i skupia sympatyków muzyki biesiadnej i weselnej oraz kapel ludowych. Patronat nad imprezą objęło Polskie Radio Kielce.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Centrum Kultury RK Jędrzejów Święto Grajków Powiatu Jędrzejowskiego
other news

Podobne wiadomości

Aktorzy, samorządowcy i mieszkańcy połączyli siły. Wyjątkowe „Wesele” w Nagłowicach

Aktorzy, samorządowcy i mieszkańcy połączyli siły. Wyjątkowe „Wesele” w Nagłowicach

Wielkie „Wesele

Wielkie „Wesele" Radia Kielce w telewizji! [ZOBACZ]

Zobacz wyjątkowe „Wesele” na deskach... radiowego teatru!

Zobacz wyjątkowe „Wesele” na deskach... radiowego teatru!