Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne rządowe wsparcie dla świętokrzyskich gmin w ramach „Senior+”

Do końca roku w województwie świętokrzyskim będzie blisko 50 domów i klubów seniora, dzięki rządowemu programowi „Senior+”. W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podpisano porozumienia z gminami z regionu na utworzenie kolejnych tego typu miejsc.

Autor: Izabela Mortas

17.07.2019 15:50

image Na zdjęciu (od lewej): Katarzyna Kondziołka - burmistrz Zawichostu, wojewoda Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce
Komentarze

- Pieniądze na ten cel otrzymało 11 samorządów - informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

 - Będzie to jeden dom i 10 klubów seniora. Dom powstanie w Łoniowie. Poza tym, dofinansowujemy placówki już istniejące w 5 gminach. Wsparcie finansowe codziennej działalności klubów seniora jest nie mniej ważne niż pomoc w ich tworzeniu - podkreśla wojewoda.

Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu, podobnie, jak inni włodarze przyznaje, że takie miejsca są bardzo potrzebne.

- Prowadzone są tam nie tylko warsztaty związane z różnorodnymi zainteresowaniami, ale też rehabilitacja i wyjazdy integracyjne - podkreśliła.

- Demografia jest nieubłagana, zwłaszcza w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, z których młodzi ludzie wyjeżdżają. Mamy ponad 30 procent osób powyżej 60 roku życia, dlatego takie miejsca, jak kluby seniora niezwykle się przydają. W przyszłości będziemy starać się o kolejne pieniądze na ich tworzenie - zapowiada burmistrz.

Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski i senator Krzysztof Słoń17.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Na razie gmina Zawichost otrzymała ponad 28 tysięcy złotych na prowadzenie już istniejącego klubu seniora w Czyżowie Szlacheckim. Dzięki dofinansowaniu seniorzy korzystają między innymi z zajęć komputerowych i artystycznych, ale też organizują sobie wyjazdy do kina, na basen czy do teatru.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń podkreśla, że program „Senior+” to element odpowiedzialnej polityki państwa i odpowiedź na przemiany demograficzne, których jesteśmy świadkami.

- Z jednej strony cieszy nas, że przybywa seniorów i wydłuża się życie Polaków, ale z drugiej strony tym osobom trzeba zapewnić godne warunki, by mogły realizować swoje zainteresowania i nie czuły się samotne - mówi senator.

Na zdjęciu (od lewej): Michał Pękala - burmistrz Radoszyc, wojewoda Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń17.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Nowe kluby seniora powstaną w gminach Bliżyn, Działoszyce, Lipnik, Łopuszno, Mniów, Oksa, Radoszyce, Raków, Sitkówka-Nowiny oraz Wiślica. W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego do końca roku zostanie stworzonych około tysiąca miejsc. Pod koniec roku najprawdopodobniej zostanie ogłoszony kolejny nabór ofert na realizację programu „Senior+”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Sitkówka-Nowiny Mniów Wiślica klub seniora Łoniów Lipnik Łopuszno Dom Seniora Bliżyn Działoszyce Zawichost Raków Oksa seniorzy Radoszyce Agata Wojtyszek RK Ostrowiec Św. RK Sandomierz Senior Plus
other news

Podobne wiadomości

Buscy aktorzy-seniorzy wzbudzili zachwyt w Warszawie

Buscy aktorzy-seniorzy wzbudzili zachwyt w Warszawie

Seniorzy z optymizmem nawet w skwar

Seniorzy z optymizmem nawet w skwar

Seniorzy-artyści i moc atrakcji w kieleckim Parku Miejskim

Seniorzy-artyści i moc atrakcji w kieleckim Parku Miejskim

W Zawichoście seniorzy będą mogli liczyć na opiekę

W Zawichoście seniorzy będą mogli liczyć na opiekę