Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rządowe pieniądze dla gmin na usuwanie azbestu

Świętokrzyskie gminy mogą starać się o pieniądze na utylizację azbestu. Rząd na jego usuwanie przyznał kolejne środki. Do 2032 roku azbest ma zostać całkowicie wyeliminowany w Polsce, przy czym w przeciągu najbliższych dwóch lat ma zostać usuniętych ponad 285 tysięcy ton.

Autor: Izabela Mortas

15.07.2019 15:50

image Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Socha - zastępca prezesa WFOŚiGW w Kielcach, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach, Anna Krupka - wiceminister sportu i senator Krzysztof Słoń Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Tymczasem jak szacuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach, aż 300 tysięcy ton tego rakotwórczego materiału może występować jeszcze w województwie świętokrzyskim.

- Nasz region jest specyficzny, ponieważ powstawało w nim dużo pokryć z azbestem. To problem głównie małych miejscowości, bo w aglomeracjach już się z nim uporano - mówi prezes.

Dodaje, że azbest jest bardzo szkodliwy. Niewidoczne pyłki dostają się do powietrza, następnie osadzają na płucach, co może doprowadzić do poważnych chorób onkologicznych.

Od dziś, 15 lipca w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska gminy mogą składać wnioski i pozyskać w ten sposób pieniądze na usuwanie azbestu. Dotowane będą działania prowadzone od stycznia bieżącego roku do końca października. Do rozdysponowania są 3 miliony 200 tysięcy złotych. Najwięcej pieniędzy mogą otrzymać najbiedniejsze gminy, które odnotowują dochód podatkowy na jednego mieszkańca na poziomie poniżej 1500 złotych. W takiej sytuacji gmina może dostać stuprocentową dotację.

Na zdjęciu (od lewej): Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach, Anna Krupka - wiceminister sportu i senator Krzysztof Słoń15.07.2019 / Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki podkreśliła, że usuwanie azbestu to ważne działanie rządu wpływające na poprawę czystości powietrza, a co za tym idzie, zwiększające atrakcyjność regionu.

- To jest wyraz naszej troski o środowisko naturalne, które w województwie świętokrzyskim jest piękne i stanowi o naszym potencjale jako regionu. Takie programy pomagają ten potencjał wykorzystać. Turyści, wybierając miejsce wypoczynku, kierują się stanem środowiska naturalnego - mówi.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń przyznaje, że przez wiele lat były prowadzone działania, mające na celu utylizację azbestu, przez co dziś trudniej namówić mieszkańców do takiej inwestycji.

- Dlatego też z wielką satysfakcją witam ten program. Każda tona azbestu, która zniknie ze świętokrzyskiego, to jest czystsze powietrze, zdrowie, a także bezpieczeństwo obywateli - mówi senator. 

Dotychczas w województwie świętokrzyskim udało się zutylizować 50 tysięcy ton azbestu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń azbest WFOŚiGW Anna Krupka RK Kielce Ryszard Gliwiński
other news

Podobne wiadomości

Gmina Skarżysko sfinansuje odbiór azbestu

Gmina Skarżysko sfinansuje odbiór azbestu