Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

NFZ apeluje, by nie wyrzucać kart EKUZ

Około 600 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego wydaje codziennie świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Karty EKUZ ważne są przez trzy lata.

Autor: Iwona Murawska

16.07.2019 20:00

image Karta EKUZ Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału funduszu do punktu, gdzie wyrabiane są te dokumenty zgłaszają się osoby, które kartę otrzymały np. pół roku temu.

- Przychodzą osoby, które według naszego systemu kartę EKUZ mają ważną, bo wyrabiały ten dokument np. na ferie zimowe. Jak tłumaczą się, byli przekonani, że karta ważna jest tylko na jeden wyjazd lub jeden rok i po powrocie z wczasów ją wyrzuciły. Są też osoby, które przyznają, że kartę zgubiły - mówi Beata Szczepanek.

Jak dodaje, w przypadku nagłego zachorowania podczas wypoczynku w krajach Unii Europejskiej, dzięki karcie jesteśmy traktowani tak, jak obywatel danego kraju. To oznacza, że nie zapłacimy całej kwoty za leczenie, a jakąś jej część.

- Jeżeli będziemy wymagali pomocy lekarskiej, zostaniemy przyjęci i udzielona zostanie nam ta pomoc. Z pewnością za tę usługę będziemy musieli zapłacić, ale na pewno nie całą kwotę. Dlatego, przed wyjazdem na wypoczynek warto wejść na stronę internetową NFZ i sprawdzić za co się płaci w danym kraju - radzi Beata Szczepanek.

Od 1 lipca kartę EKUZ można wyrobić w punkcie przy rondzie Gustawa Herlinga Grudzińskiego i alei IX Wieków Kielc 2a.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ EKUZ RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Ogromne zainteresowanie kartami EKUZ

Ogromne zainteresowanie kartami EKUZ

Zrób EKUZ przed wakacjami!

Zrób EKUZ przed wakacjami!

Rośnie liczba chętnych po EKUZ

Rośnie liczba chętnych po EKUZ