Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mieszkańcy Świętokrzyskiego chcą czystego powietrza

Już 2000 umów podpisano w regionie świętokrzyskim na realizację rządowego programu „Czyste powietrze”. Mieszkańcy są żywo zainteresowani wprowadzaniem ekologicznych rozwiązań w swoich domach i chętnie ubiegają się o dofinansowanie.

Autor: Izabela Mortas

10.07.2019 19:00

image Podpisanie umów w ramach programu "Czyste powietrze". Na zdjęciu od prawej: Ryszard Zych - burmistrz Stopnicy, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, poseł PiS Michał Cieślak, Grzegorz Socha - Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

Prawie 20 tysięcy złotych dotacji otrzymali państwo Anna i Łukasz Kowalewscy z Radoszyc. Dziś podpisali w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach umowę numer 2 tysiące.

- Polski rząd stara się, żebyśmy oddychali czystym powietrzem, co jest piękne. Namawiam do korzystania z programu, bo chodzi w nim o to, co dla nas najważniejsze - o zdrowie. Mamy małego synka, cieszymy się, że będzie oddychał świeżym powietrzem - mówiła pani Anna.

Pan Łukasz dodał, że pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację ogrzewania. W domu zamiast pieca na opał stały będzie pompa ciepła - wyjaśnił.

Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśliła, że w regionie świętokrzyskim program jest realizowany niezwykle sprawnie, a mieszkańcy chętnie z niego korzystają.

- Dzisiaj podpisujemy dwutysięczną umowę. To daje nam drugie miejsce w kraju. Biorąc pod uwagę, że nasze województwo nie należy do największych, to bardzo dobry wynik - mówiła.

Wojewoda dodała, że program skierowany jest bezpośrednio do indywidualnych odbiorców, którzy poprzez wymianę pieców, czy termomodernizację domów mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Program realizowany jest od 19 września 2018 roku i choć dzisiaj doszło do podpisania dwutysięcznej umowy, wniosków jest znacznie więcej, podkreślał Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

- Zarejestrowaliśmy już ponad 4 tysiące wniosków. Są one zweryfikowane, teraz czekają na podpisanie. W sumie, to dotacje opiewające na łączną kwotę 30 milionów złotych - podsumował prezes.

Poseł Michał Cieślak z klubu Prawa i Sprawiedliwości przypomniał zasady programu „Czyste powietrze”.

- Możemy uzyskać dofinansowanie na termomodernizację, wymianę okien, bramy garażowej i kotła. Każde gospodarstwo może otrzymać aż do 53 tysięcy złotych. To bardzo duże pieniądze i zachęcam do korzystania z nich - mówił poseł.

Podczas konferencji przedstawiciele siedmiu gmin: Staszów, Stopnica, Pińczów, Gnojno, Wiślica, Klimontów i Raków podpisali porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Kielcach. Dzięki umowom mieszkańcy gmin będą mieli łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”.

Spotkanie dotyczące programu „Czyste powietrze”Kielce. 10.07.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Agata Wojtyszek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

"Czyste powietrze" dotarło do Starachowic

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

Punkty Widzenia: co sprawi, że przestaniemy truć środowisko?

Punkty Widzenia: co sprawi, że przestaniemy truć środowisko?

IDK nauczy dzieci dbać o środowisko

IDK nauczy dzieci dbać o środowisko