Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

O żydowskiej kulturze prawie wszystko

Żydowską muzykę, tańce, zwyczaje i kulinaria będzie można poznawać w weekend na kieleckim Rynku. Zaprezentują je instytucje i organizacje z różnych regionów Polski, a także z Niemiec. W sobotę, 6 lipca od godziny 13.00 przez dwie godziny będzie można uczestniczyć w warsztatach tańca żydowskiego w budynku dawnej synagogi przy al. IX Wieków Kielc.

Autor: Marlena Płaska

05.07.2019 15:18

image Budynek dawnej Synagogi w Kielcach Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Od 17.00 do 20.30 na scenie ustawionej w Rynku wystąpią zespoły klezmerskie oraz zespoły tańca żydowskiego z Polski i Niemiec. Będzie można też spróbować potraw kuchni żydowskiej.

Z kolei w niedzielę, od godziny 16.00 na kieleckim Rynku swoją ofertę będzie prezentował Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl. Agnieszka Dziarmaga, kierownik instytucji zapowiada, że pokazana zostanie m.in. inscenizacja Święta Tygodni, zwanego Szawuot. Jest to jedno z trzech świąt pielgrzymich, obchodzone w czerwcu. Początkowo miało ono charakter rolniczy, a następnie zyskało wymiar duchowy, związany z upamiętnieniem nadania Mojżeszowi Tory na Górze Synaj – wyjaśnia Agnieszka Dziarmaga.

- Pokażemy tradycję pielgrzymowania Żydów, którzy szli do Jerozolimy z darami rolniczymi, Święto Pierwszych Plonów. Będziemy chcieli też pokazać trochę zabaw ze sztetla, jak toczenie fajerki. Niewiele osób dziś potrafi sobie z tym poradzić, ale my mamy specjalistów – zachęca Agnieszka Dziarmaga.

Dawne sztetle będzie można też poznać, grając w grę planszową, dotyczącą gmin żydowskich w regionie świętokrzyskim. Na swoim stoisku, Świętokrzyski Sztetl będzie także zachęcał do degustacji żydowskich potraw, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Chmielnik i blogerów z Lublina. Będzie m.in. wątróbka na półsłodko, czulent z gęsiną i wołowiną, ciasteczka żydowskie np. hamantasze, a także cebularze. Tego dnia na scenie wystąpią zespoły „Namiot Dawida” i „Chmielnikers”.

Wydarzenie „Cymes w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej” organizuje Fundacja Pojednanie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyski Sztetl RK Kielce Agnieszka Dziarmaga Cymes w Kielcach, czyli Śladami Kultury Żydowskiej Fundacja Pojednanie
other news

Podobne wiadomości

Miliony na OZE i Centrum Kultury Żydowskiej

Miliony na OZE i Centrum Kultury Żydowskiej

Kino o tematyce żydowskiej od wtorku w Kielcach [PROGRAM]

Kino o tematyce żydowskiej od wtorku w Kielcach [PROGRAM]

W Chęcinach trwa Festiwal Kultury Żydowskiej

W Chęcinach trwa Festiwal Kultury Żydowskiej

Archiwum skarbnicą wiedzy o ludności żydowskiej

Archiwum skarbnicą wiedzy o ludności żydowskiej