Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Centrum Geoedukacji z nowymi, wyjątkowymi atrakcjami

Niczym w oceanarium, pokazującym przyrodę sprzed 400 milionów lat będzie się można poczuć, zwiedzając nową ekspozycję w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Kończą się prace przy aranżacji wnętrza. Wystawa będzie dostępna od początku sierpnia.

Autor: Wiktor Dziarmaga

04.07.2019 15:18

image Kielce. Nowa ekspozycja w Centrum Geoedukacji Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Michał Poros zapowiada, że poruszając się po wyznaczonych ścieżkach, zwiedzający będą mogli podziwiać między innymi modele prehistorycznych ryb pancernych, rafy koralowe oraz dziesiątki modeli dawno wymarłych roślin i zwierząt. Wszystko zostanie wzbogacone o zdjęcia, filmy i wizualizacje, wyświetlane na szeregu ekranów multimedialnych.

- Zwiedzający przeniosą się w świat tropikalnego morza dewońskiego, które występowało na naszym terenie, a czego pozostałości możemy oglądać w licznych skamieniałościach - powiedział Michał Poros z Centrum Geoedukacji.

Wśród wyjątkowych eksponatów zobaczymy między innymi siedmiometrową rybę pancerną, uznawaną za największego morskiego drapieżnika w historii życia na ziemi. Jej szczątki odkrył w Płuckach koło Łagowa dr Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego. Prezentowane będą także inne znaleziska, między innymi najstarsze ślady żerowania ryb, które odkryto w miejscowości Ujazd, a także najstarsze znane ślady roślin, które odkryto w Miedzianej Górze.

- Wszystkie modele, które tutaj obejrzymy są oparte na badaniach naukowych z regionu świętokrzyskiego. Pod tym względem możemy się pochwalić rekordową liczbą ciekawych miejsc i stanowisk, które powodują, że region jest wyjątkowy pod wieloma względami – dodaje Michał Poros. 

W ramach inwestycji przebudowana została również przestrzeń na dachu obiektu, gdzie powstał Geologiczny Ogród Doświadczeń. Tam przygotowano szereg zabaw dla najmłodszych zwiedzających. Pojawi się między litofon, czyli instrument muzyczny wykonany z kawałków skał. Przygotowano także rekonstrukcje planet Układu Słonecznego. Będzie też piaskownica, w której młodzież będzie mogła pobawić się w geologów i poszukać ukrytych niej skamieniałości.

Zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od 6 sierpnia, natomiast rezerwacje można składać od 15 lipca. Inwestycja wchodzi w skład szerszego projektu, obejmującego między innymi budowę nowych ścieżek dydaktycznych w rezerwatach Wietrzenia i Kadzielnia. Całkowity koszt to około 13 milionów złotych.

Galeria zdjęć Kielce. Nowa ekspozycja w Centrum Geoedukacji (04.07.2019) [Zdjęcia: 22]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Centrum Geoedukacji RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Spotkanie z Miłką Raulin w Centrum Geoedukacji

Spotkanie z Miłką Raulin w Centrum Geoedukacji

O pasji do gór w Centrum Geoedukacji

O pasji do gór w Centrum Geoedukacji

Centrum Geoedukacji promuje się w pociągach

Centrum Geoedukacji promuje się w pociągach

Trójwymiarowa rekonstrukcja w Centrum Geoedukacji

Trójwymiarowa rekonstrukcja w Centrum Geoedukacji