Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Na Święty Krzyż przybędzie 120 tysięcy pielgrzymów

Cała Polska spotka się na Świętym Krzyżu w ramach inicjatywy „Polska pod Krzyżem”. Wydarzenie organizują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, wspólnie z inicjatorami akcji „Różaniec Do Granic”. Według organizatorów, w dwudniowym wydarzeniu na Świętym Krzyżu może wziąć udział ponad 120 tysięcy osób.

Autor: Marlena Płaska

04.07.2019 13:54 / Aktualizacja 04.07.2019 14:34

image Klasztor na Świętym Krzyżu Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Pomysł organizacji spotkania powstał w Wielki Piątek. Jego celem jest odnowa wiary Polaków – mówi o. Dariusz Malajka, rektor Bazyliki Mniejszej na Św. Krzyżu.

- Inicjatywa by spotkać się właśnie tu, w najstarszym polskim sanktuarium, gdzie od wieków przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego, zrodziła się w sercu osób świeckich i duchownych. Chodzi o to, by pod tym krzyżem prosić Boga o niezachwianą wiarę, o siłę wobec wszystkiego, co dzieje się w polskim Kościele, jak ataki i profanacje tego, co najświętsze i najważniejsze dla nas, katolików. Chcemy spotkać się w blasku relikwii Chrystusowego Krzyża i odnowić swoją wiarę – dodaje o. Dariusz Malajka.

Spotkanie na świętokrzyskich błoniach rozpocznie się 14 września przed południem. Będzie msza święta, konferencje, świadectwa zaproszonych gości z kraju i zagranicy oraz całonocne czuwanie modlitewne, połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu. Organizatorzy planują wypożyczyć największą w Polsce, 3-metrową monstrancję, w której umieszczona zostanie Hostia o średnicy 60 cm. Wspólna modlitwa zakończy się rano, w niedzielę 15 września mszą świętą. Każdy, kto będzie chciał wziąć udział w wydarzeniu, będzie mógł się na nie zapisać na stronie www.polskapodkrzyzem.pl.

- Zapisy rozpoczną się 14 lipca – dodaje o. Dariusz Malajka.

- Zapisy są niezbędne z uwagi na spodziewaną dużą liczbę pielgrzymów i ograniczone miejsce na górze. Na szczyt wejdzie ok. 100 tysięcy osób, które zapiszą się jako pierwsze. Pozostali będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, obserwując je na telebimach ustawionych w Nowej Słupi i w Hucie Szklanej – dodaje o. Dariusz Malajka.

- Dodatkowo, cała przestrzeń zostanie specjalnie zaaranżowana – mówi zakonnik.

- Na trasie od bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Nowej Słupi i w Hucie Szklanej zostaną ustawione banery witające pielgrzymów. Co jakiś czas będą też podświetlone wizerunki świętych i błogosławionych. Poza tym, wchodząc w przestrzeń sanktuarium, pielgrzymi będą słyszeć z głośników litanię do Wszystkich Świętych, która pomoże im się wyciszyć - dodaje.

Organizatorzy akcji „Polska pod Krzyżem” podkreślają, że organizowane przez nich wydarzenie zbiega się z czterdziestą rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i dwudziestą rocznicą wizyty Ojca Świętego w diecezji sandomierskiej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Święty Krzyż RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Święty Krzyż łączy spojrzenie w przeszłość i przyszłość regionu

Święty Krzyż łączy spojrzenie w przeszłość i przyszłość regionu

Święty Krzyż wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic

Święty Krzyż wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic

Święty Krzyż będzie miał jednego gospodarza

Święty Krzyż będzie miał jednego gospodarza

Tysiące wiernych z całej Polski uczestniczyło w Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż

Tysiące wiernych z całej Polski uczestniczyło w Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż