Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne wydarzenia upamiętniające tragedię z 4 lipca 1946 roku

Po spotkaniach i pokazach filmów dokumentalnych dotyczących pogromu kieleckiego w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach - kolejne wydarzenia w ramach obchodów 73. rocznicy tragedii z 4. lipca 1946 roku.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

01.07.2019 06:43 / Aktualizacja 02.07.2019 06:51

image 01.07.2019 Kielce. Instytut Kultury i Spotkania Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7. Wystawa o pogromie Żydów 11. listopada 1918 r. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W instytucie została otwarta stała wystawa o dniu 11. listopada 1918 roku w Kielcach. Ten dzień zapisał się w historii Kielc nie tylko jako pierwszy dzień, ale także jako data pogromu Żydów. 

Podczas niego zabito 4 osoby, a około 200 zostało rannych. Na ekspozycję składają się fotografie miasta i ofiar oraz fragmenty wspomnień, przedruki z czasopism i dokumenty z tamtego czasu. Wszystkie pochodzą z archiwów i bibliotek. Wystawa upamiętniająca tamto wydarzenie, została otwarta w miejscu, gdzie zaledwie 28 lat później doszło do zbrodni, którą nazwano pogromem kieleckim. Po otwarciu wystawy w klubokawiarni "Plantacja" odbyło się spotkanie z twórcami ekspozycji: Bogdanem Białkiem i Andrzejem Białkiem oraz z dr Markiem Maciągowskim - dyrektorem Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Prelegenci poruszyli tematykę wydarzeń sprzed ponad stu lat. Rozmawiali na temat rzeczywistości powojennej, chaosu społecznego i politycznego oraz przestępczości. To właśnie tamtego dnia - 11. listopada 1918 roku - żydowscy mieszkańcy Kielc zebrali się w Teatrze Ludwika, by radzić nad przyszłością Polski i swoim w niej miejscu, podczas tego spotkania doszło do zamieszek. W teatrze zginęło wtedy 2. Żydów. Potem zamieszki przeniosły się do miasta, gdzie ograbiano żydowskie sklepy i zginęły kolejne ofiary, a wiele innych osób zostało rannych. 

Dziś - 2 lipca o godzinie 18.00 rabin Alan Iser z Wydziałów Teologii Uniwersytetów Villanova i st. Joseph's w USA wygłosi wykład na temat relacji katolicko-żydowskich po ponad 50. latach od publikacji dokumentu Nostra Aetate Soboru Watykańskiego II.

Zaś w przeddzień 73. rocznicy pogromu kieleckiego, 3 lipca o godzinie 18.00 wykład profesora Stanisława Obirka poświęcony będzie roli pamięci w naszym życiu. Po wykładzie odbędzie się dyskusja o tym, czym jest dla Kielc pamięć o pogromie z 1946 roku i czy jest nam ona potrzebna? Wezmą w niej udział Bogdan Białek - prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Yaacov Kotlicki - prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu, Marek Cecuła - artysta ceramik, projektant m.in. pomnika "Menora" poświęconego pamięci ofiar zagłady getta kieleckiego oraz nowego pomnika nagrobnego ofiar pogromu kieleckiego, ks. dr Rafał Dudała - adiunkt w Instytucie Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rektor Kościoła Akademickiego św. Jana Pawła II i dr hab. Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Obchody zakończy Marsz Pamięci i Modlitwy, który rozpocznie się w samą rocznicę, 4 lipca, o godzinie 15.15, przy pomniku "Menora", przy ulicy IX Wieków Kielc. Następnie Marsz przejdzie pod budynek dawnej synagogi (ul. Warszawska 17), a dalej pod kamienicę przy ul. Planty 7, w miejsce zbrodni.  Po tej uroczystości uczestnicy przejadą podstawionymi autobusami na cmentarz żydowski w Kielcach. Tam około 17.00 marsz zakończy międzyreligijna modlitwa przy grobie ofiar.

Galeria zdjęć Kielce. Planty 7. Wystawa o pogromie Żydów 11. listopada 1918 r. (01.07.2019) [Zdjęcia: 10]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Żydzi pogrom kielecki Menora Stowarzyszenie im. Jana Karskiego Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

„Paszporty Paragwaju”: niezwykła historia Polaków ratujących Żydów

„Paszporty Paragwaju”: niezwykła historia Polaków ratujących Żydów

W Wierzbniku powstanie Izba Pamięci Żydów

W Wierzbniku powstanie Izba Pamięci Żydów

Spacer śladami jędrzejowskich Żydów

Spacer śladami jędrzejowskich Żydów

Spektakl o pogromie Żydów zostanie zaprezentowany w Warszawie

Spektakl o pogromie Żydów zostanie zaprezentowany w Warszawie