Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zwolnieni ratownicy otrzymają odszkodowanie

Sąd Rejonowy w Kielcach przyznał rację zwolnionym ratownikom medycznym, w sporze z dyrektor świętokrzyskiego pogotowia, ale nie przywrócił ich do pracy. Paweł Socha i Kamil Makowski otrzymali odszkodowania, w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Autor: Monika Miller

28.06.2019 15:49

image Kielce. Rozprawa ratowników medyczny. Na zdjęciu (od lewej): Kamil Makowski, Paweł Socha, mec. Przemysław Witkowski i Arkadiusz Sędek - przewodniczący składu sędziowskiego Fot. Monika Miller / Radio Kielce
Komentarze

Ratownicy stracili pracę w grudniu 2017 roku, za rzekomą działalność na niekorzyść Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz szkalowanie dobrego imienia dyrektor tej instytucji w mediach społecznościowych. Ratownicy nie zgodzili się z tą decyzją, dlatego skierowali sprawę do sądu. Przewodniczący składu sędziowskiego, Arkadiusz Sędek w uzasadnieniu wyroku podkreślił, że tryb dyscyplinarny, w jakim zostali zwolnieni ratownicy, jest formą nadzwyczajną. Należy do niego sięgać sporadycznie, kiedy doszło do rażącego naruszenia praw przez pracownika.

Sędzia odniósł się do kwestii zamieszczania na forum internetowym wiadomości, w których ratownicy wyrażali swoje niezadowolenie związane z wynagrodzeniami. Było to jednym z powodów zwolnienia ich z pracy.

- Pani dyrektor poczuła się dotknięta sformułowaniami, pewnymi emotikonami i stwierdzeniami. Tu przysługuje prawo do ochrony dóbr osobistych, z czego pani skorzystała. Kwestionujemy natomiast tryb rozwiązania z pracownikami umowy o pracę. Należało dołożyć lepszych starań i podjąć inne działania, żeby tę sytuację rozwiązać - powiedział sędzia. 

Ratownicy chcieli wrócić do pracy, jednak sąd się na to nie zgodził.

- Z ich zeznań wynika, że mają inne zatrudnienie. Sąd wziął również pod uwagę stanowisko dyrektor, która stwierdziła, że kategorycznie nie widzi możliwości współpracy z tymi ratownikami, w przypadku przywrócenia ich na zajmowane stanowiska - powiedział sędzia Arkadiusz Sędek.

Decyzja sądu jest nieprawomocna.

Marta Solica, dyrektor świętokrzyskiego pogotowia nie chciała komentować wyroku. Kamil Makowski stwierdził, że jest zadowolony z decyzji sądu. Nie wyklucza jednak apelacji.

Łącznie, w grudniu 2017 roku zostało zwolnionych pięciu ratowników medycznych. Sprawa pozostałych trzech została już prawomocnie zakończona. Postanowieniem sądu pracownicy otrzymają odszkodowanie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sąd Rejonowy Kielce RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego Marta Solnica
other news

Podobne wiadomości

Ratownicy chcą powrotu do pracy

Ratownicy chcą powrotu do pracy

Zwolnieni ratownicy otrzymają odszkodowanie. Do pogotowia nie wrócą

Zwolnieni ratownicy otrzymają odszkodowanie. Do pogotowia nie wrócą

Ratownicy chcą odszkodowania zamiast powrotu do pracy

Ratownicy chcą odszkodowania zamiast powrotu do pracy

Ratownicy ze świętokrzyskiego pogotowia niecierpliwie czekają na koniec procesu

Ratownicy ze świętokrzyskiego pogotowia niecierpliwie czekają na koniec procesu