Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gdzie szukać chłodu w miastach? [RAPORT]

W związku z upałami w miastach regionu świętokrzyskiego większość osób szuka miejsc, w których można się ochłodzić. Największą popularnością cieszą się baseny i kąpieliska, ale ulgę przynoszą także kurtyny wodne.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda

25.06.2019 15:12

image Kielce, Rynek Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Galeria zdjęć

Kielce, Plac Moniuszki(Zdjęcia: [40])

W Kielcach najlepszym sposobie na ochłodzenie się jest wizyta na basenie przy ulicy Szczecińskiej. Fontanny i kurtyny wodne są natomiast, między innymi, na placu przy parkingu wielopoziomowym koło ratusza, na Rynku oraz na Placu Literatów.

Ostrowiec Świętokrzyski. Kurtyna wodna na RynkuOstrowiec Świętokrzyski. 06.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego mogą ochłodzić się przede wszystkim na miejskich basenach. Z kolei na Rynku od ponad dwóch tygodni funkcjonuje kurtyna wodna. Dodatkowo Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zapowiada, że szczególną troską otoczy swoich starszych podopiecznych, mieszkających samotnie. Podobnie straż miejska, która będzie na bieżąco monitorowała ulice, jest wyczulona na to, aby pomagać osobom, które mogą być osłabione przez wysokie temperatury. Prawdopodobnie urzędnicy nie będą mieli skróconych godzin pracy.

Otwarcie basenów letnich na RawszczyźnieOstrowiec Świętokrzyski. 21.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W sąsiednich miastach, np. Ćmielowie i Opatowie, pojawiły się kurtyny wodne. W Ćmielowie znajduje się ona w okolicach domu kultury, a w Opatowie na Rynku. Z kolei władze Ożarowa nie przewidują ustawiania dodatkowych urządzeń, które mogłyby pomóc w ochłodzeniu.

Także w Kunowie nie będzie kurtyn wodnych, aby mieszkańcy mogli dodatkowo się ochłodzić. Jak zapewnia burmistrz Lech Łodej przygotowane są miejsca, takie jak np. kluby Senior Plus, gdzie osoby starsze będą miały dostęp do wody. Także podopieczni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kunowie mogą liczyć na wsparcie w czasie wysokich temperatur. Burmistrz Lech Łodej informuje, że urzędnicy prawdopodobnie będą mieli skrócony czas pracy.

  13.06.2017 Starachowice. Zalew "Piachy". Kąpielisko.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Starachowicach jednym z najpopularniejszych sposobów na ochłodzenie są kurtyny wodne, które znajdują się na placu pod Skałkami i na Rynku. Pod Skałkami działa także fontanna, w której lubią bawić się dzieci. Stan wody w niej jest monitorowany, ale ze względu na bezpieczeństwo lepiej do niej nie wchodzić. W takich miejscach istnieje ryzyko zakażenia bakteriami. Podobnie jest w przypadku fontanny na Rynku. Od poniedziałku działają także baseny letnie i kąpielisko na Piachach, otwarta jest również kryta pływalnia.

Starachowice. Otwarcie basenów letnichStarachowice. 07.07.2018 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

W podobny sposób chłodzą się mieszkańcy Skarżyska. Tu także wodociągi dysponują dwoma kurtynami. Na co dzień są ustawione na placu Staffa przy MCK i niedaleko dworca PKP. Jak informuje Izabela Szwagierek, rzecznik urzędu miasta, na niewielkie ulgi związane z upałami mogę liczyć także pracownicy magistratu, ale w taki sposób, aby zmniejszonej obsady nie odczuli mieszkańcy. Część osób, które pracują w pokojach znajdujących się od strony południowej może wcześniej wychodzić z pracy, ale pod warunkiem, że referat będzie mógł obsłużyć klienta, czyli jest inny urzędnik w pokoju. Stosowne decyzje są w razie potrzeby wydawane przez prezydenta miasta. Budynek urzędu miasta w Skarżysku jest przed termomodernizacją więc upały są dla pracowników dokuczliwe.

Izabela Szwagierek dodaje także, że w mieście zaplanowano szereg imprez wakacyjnych, część z nich będzie się odbywać w plenerze, a część w pomieszczeniach zamkniętych, co również da odpoczynek od wysokiej temperatury.

  Jędrzejów. ZalewJędrzejów / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Mieszkańcy Jędrzejowa mogą uchronić się przed upałem kąpiąc się w miejscowym zalewie. Woda została przebadana przez służby sanitarne i nadaje się do kąpieli. Miejsce to codziennie w godzinach 11-19 jest nadzorowane przez dwóch ratowników.

- Na brzegu zalewu ustawiona została kurtyna wodna, pod którą mogą się schłodzić ci, którzy nie zamierzają się kąpać - informuje Michał Bąkiewicz, kierownik miejsca rekreacyjnego.

Schłodzić można się też na pływalni miejskiej, która czynna jest codziennie w godzinach od 10-21. Jak informuje Andrzej Wójcik, kierownik Zakładu Usług Komunalnych, w mieście nie zostały ustawione poidełka ani miseczki z wodą dla zwierząt, bo mieszkańcy nie zgłaszali takiej potrzeby.

W Busku-Zdroju władze wychodzą naprzeciw mieszkańcom - na alei Mickiewicza ma się pojawić kurtyna wodna.

- Będziemy śledzić pogodę i uruchamiać kurtynę w upalne dni. Ma ona służyć wówczas nie tylko mieszkańcom naszego miasta, ale także kuracjuszom - mówi Michał Maroński, zastępca burmistrza Buska-Zdroju.

Ochłody zaczerpnąć można również dzięki buskiej fontannie znajdującej się w parku miejskim, na placu Zwycięstwa. Woda, która efektywnie tryska w górę z kilku zamontowanych dysz dając przyjemne orzeźwienie.

Warto również wspomnieć, że w Busku-Zdroju działa pływalnia miejska. Basen ma wymiary 25x12,5 m i głębokość od 1,2 do 1,8 m, wyposażony jest dodatkowo w zjeżdżalnię o długości ok. 65 m.

Od poniedziałku do piątku, w godz. 10-15, dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych mogą bezpłatnie korzystać z pływalni przez jedną godzinę dziennie.

Pińczów. ZalewPińczów / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

W Pińczowie najlepszym sposobem na ochłodę jest 11-hektarowy Zalew Pińczowski, przy którym funkcjonuje ośrodek wypoczynkowy. Miejscem chętnie odwiedzanym w upalne dni przez mieszkańców jest także rzeka Nida.

Podobnie jak w innych miastach funkcjonuje kryta pływalnia „Delfinek”, która oferuje basen sportowy o wymiarach 25x12,5 m oraz zjeżdżalnię o długości 40 m, jacuzzi i bicze wodne. Pływalnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-21:30, zaś w soboty i niedziele w godz. 10-21:30.

Mieszkańcy oraz przyjezdni chętnie też korzystają z fontanny stojącej w parku na pińczowskim Rynku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

basen kąpielisko upał RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce pogoda upały
other news

Podobne wiadomości

Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?

Jak pomóc zwierzętom w czasie upałów?

Nadchodzą upały, kulminacja w środę

Nadchodzą upały, kulminacja w środę