Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

ŚCO z nową diagnostyką białaczki szpikowej

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wdraża nowoczesną diagnostykę w leczeniu ostrej białaczki szpikowej.

Autor: Iwona Murawska

21.06.2019 13:21

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak informuje Artur Kowalik, kierownik Zakładu Diagnostyki Molekularnej w ŚCO, metoda ta polega na pobraniu próbki krwi lub szpiku od pacjenta i izolacji materiału genetycznego. Następnie próbkę poddaje się analizie na obecność zmian genetycznych w kilkudziesięciu genach.

- Niektóre z tych genów decydują o przebiegu choroby, w związku z tym można dopasować leczenie, które jest jak najbardziej optymalne dla chorego. Jeśli chodzi o grupę osób, które będą mogły być diagnozowane tą metodą, to nie będzie ona duża, ponieważ dedykowana jest nie dla wszystkich cierpiących na białaczkę, a wyłącznie na jeden z jej typów. Jednak geny, które się analizuje w tym badaniu genetycznym to są też geny, które ulegają zmianom w innych chorobach układu krwiotwórczego. Dlatego, należy się spodziewać, że rekomendacje rozszerzą dostępność tego testu w ciągu najbliższych lat - mówi dr Artur Kowalik.

Jak dodaje, dzięki nowej metodzie diagnostycznej chorzy na ostrą białaczkę szpikową będą mieli większe szanse na dłuższe życie.

- Lepsza diagnostyka i lepsze doprecyzowanie rozpoznania powodują to, że skuteczność tego leczenia jest lepsza i pacjenci żyją dłużej. Jednak na tym etapie ciężko jeszcze prognozować efekty tej metody, ponieważ w kolejce czekają jeszcze leki, które teraz stosowane są w badaniach klinicznych. Na pewno w niedalekiej przyszłości będą już stosowane rutynowo. Dlatego na pewne efekty tej metody trzeba jeszcze poczekać, jednak już te wstępne wyniki wskazują, że ich skuteczność jest dwu, a nawet trzykrotnie wyższa niż przy standardowych terapiach leczenia -  dodaje Artur Kowalik.

Izabela Opalińska, rzecznik Świętokrzyskiego Centrum Onkologii informuje, że w szpitalu odbyły się już ogólnopolskie warsztaty, podczas których specjaliści, m.in. z Wrocławia, Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Lublina, Łodzi i Warszawy zapoznawali się z tą pionierską diagnostyką ostrych białaczek szpikowych.

Rocznie w Polsce notuje się około tysiąca pięciuset nowych zachorowań na białaczki. W 2016 roku w województwie świętokrzyskim na białaczkę zachorowały 173 osoby, z czego około 40 z nich ma ostrą białaczkę szpikową.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Rząd pomoże w zakupie nowego PET dla ŚCO

Rząd pomoże w zakupie nowego PET dla ŚCO

ŚCO zaszczepi swoich pacjentów

ŚCO zaszczepi swoich pacjentów

Bezpłatne badania w ŚCO

Bezpłatne badania w ŚCO