Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne rządowe miliony na modernizację sieci kanalizacyjnych

200 milionów złotych trafi do samorządów na terenie całego kraju na poprawę i rozbudowę sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. O środki będą mogły starać się także gminy z terenu województwa świętokrzyskiego.

Autor: Michał Kita

19.06.2019 16:55

image Kielce. Konferencja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Socha – zastępca prezesa WFOŚiGW, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki, Ryszard Gliwiński – prezes WFOŚiGW, Maria Zuba – poseł PiS, Agata Wojtyszek- wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń – senator Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Pieniądze będą dostępne w ramach ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętymi w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. O założeniach nowego programu poinformowano podczas konferencji prasowej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Jak informuje Ryszard Gliwiński, prezes Funduszu, pilotażowy program jest skierowany przede wszystkim do małych gmin i miejscowości.

- Do tej pory w aglomeracje inwestowane były środki unijne. Program, który przedstawiamy sfinansowany jest w oparciu o środki krajowe. Dostrzegamy lukę. W naszym województwie istnieje jeszcze wiele miejscowości, które nie posiadają kanalizacji i sieci wodociągowych, dlatego chcemy, aby jak największa liczba gmin skorzystała z dofinansowania. W ramach programu samorządy mogą składać wnioski m.in. o budowę kanalizacji, przydomowych oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody czy sieci wodociągowych - mówi.

Ryszard Gliwiński podkreśla, że jest to pilotażowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który w przypadku dużego zainteresowania samorządów może zwiększyć jego finansowanie.

Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreśla, że ten program powinien pozwolić na zniwelowanie białych plam na mapie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w regionie.

- Podczas swojej pracy jako wojewoda wielokrotnie spotykałam się z mieszkańcami, którzy mówili, że mieszkają w miejscowościach, w których nie ma wodociągu czy kanalizacji. Cieszę się, że ten program jest dedykowany samorządom. Mam nadzieję, że gminy chętnie z niego skorzystają i sieci wodociągowe zostaną wykonane - zaznacza.

Zdaniem poseł Anny Krupki, wiceminister sportu i turystyki, nowy program, który w województwie świętokrzyskim będzie wdrażał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wpisuje się w dotychczasowe skuteczne działania instytucji, między innymi wdrażania programu „Czyste powietrze”.

- Jestem przekonana, że ten nowy program w sposób skuteczny będzie wpływał na ograniczenie zanieczyszczeń. A także korzystnie wpłynie na środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców województwa świętokrzyskiego - dodaje.

Maria Zuba, parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że nowy program powstał między innymi w wyniku rozmów i zapotrzebowania zgłaszanego przez samorządowców.

- Bardzo duża część naszego województwa nadal jest niezwodociągowana i nadal nie ma możliwości odprowadzania ścieków. Nie ukrywam, że mimo iż program, który dziś prezentujemy jest ogólnopolski, to udział naszego oddziału Funduszu w jego budowie jest ogromny, za co bardzo chciałam, serdecznie podziękować regionalnym władzom WFOŚiGW - podkreśla.

W opinii senatora Krzysztofa Słonia, świętokrzyski Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wspiera inicjatywy samorządów, a także mieszkańców indywidualnych, czego przykładem jest nadzorowanie nowego programu dotyczącego gospodarki wodno-ściekowej.

- Często dowiadujemy się o tym, że jakość wody płynącej w kranach, czy jakość gleby nie odpowiada współczesnym standardom, ponieważ jest zanieczyszczona. Dlatego z radością witam tę inicjatywę i jestem przekonany, że nasz świętokrzyski Fundusz będzie liderem także w tym projekcie - dodaje.

Nabór wniosków rozpocznie się od pierwszego lipca. Pilotażowy program gospodarki wodno-ściekowej na budowę nowych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych potrwa do 2023 roku. W ramach programu gminy mogą otrzymać pożyczkę na realizację inwestycji kanalizacyjno-wodociągowych z możliwością nawet 50-procentowego umorzenia wartości dofinansowania.  

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Maria Zuba Krzysztof Słoń kanalizacja WFOŚiGW Anna Krupka Agata Wojtyszek RK Kielce Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze”
other news

Podobne wiadomości

"Czyste powietrze" dotarło do Starachowic

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

Łatwiejszy dostęp do programu „Czyste powietrze”

„Czyste powietrze” bliżej mieszkańców. Dopłaty na wyciągnięcie ręki

„Czyste powietrze” bliżej mieszkańców. Dopłaty na wyciągnięcie ręki

Świętokrzyskie liderem w Polsce w realizacji programu „Czyste Powietrze”

Świętokrzyskie liderem w Polsce w realizacji programu „Czyste Powietrze”