Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rząd wspiera ŚCO. To pomoc dla osób chorych onkologiczne

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało od rządu czek na zakup nowego Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. To urządzenie, które wykrywa guzy nowotworowe i skupiska komórek rakowych.

Autor: Iwona Murawska

19.06.2019 12:39

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało od rządu czek na zakup nowego Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. Na zdjęciu od lewej: profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO, Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia Fot. Monika Woźniak / TVP

Dyrektor ŚCO, profesor Stanisław Góźdź podpisał dziś w Warszawie z wiceministrem zdrowia Sławomirem Gadomskim umowę na dofinansowanie zakupu tej specjalistycznej aparatury. Resort zdrowia przekazał na ten cel 15 milionów 100 tysięcy złotych.

Jak informowaliśmy, będzie to już drugi PET w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Profesor Stanisław Góźdź przypomina, że pierwsze urządzenie trafiło do Kielc 12 lat temu, dzięki staraniom śp. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Przez ten czas wykonano na nim ponad 30 tysięcy badań. 

- Aparat ułatwia precyzyjne określenie stanu zaawansowania procesu nowotworowego, co jest najistotniejszym elementem w podejmowaniu decyzji o właściwej terapii - wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź. 

Profesor Janusz Braziewicz, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii informuje, że nowy pozytonowy tomograf emisyjny jest aparatem najnowszej generacji o bardzo wysokiej czułości.

- To oznacza, że szybciej, łatwiej i wydajniej będziemy mogli badać pacjentów. Dzięki nowemu PET-owi skróci się czas badania. Teraz wynosi on 20 minut, natomiast na nowym urządzeniu będzie to poniżej 15 minut - dodaje profesor Janusz Braziewicz. 

Gotowy jest już specjalny bunkier, w którym będzie ulokowane urządzenie. Pomieszczenie zostało wybudowane 12 lat temu, gdy do ŚCO miał trafić pierwszy PET. Nowoczesny Pozytonowy Tomograf Emisyjny zacznie pracę za kilka miesięcy.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii dostało od rządu czek na zakup nowego Pozytonowego Tomografu Emisyjnego. Na zdjęciu od lewej: profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO, Sławomir Gadomski - wiceminister zdrowia Warszawa. 19.06.2019 / Fot. Monika Woźniak / TVP

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO onkologia Stanisław Góźdź RK Kielce Pozytonowy Tomograf Emisyjny
other news

Podobne wiadomości

Rząd pomoże w zakupie nowego PET dla ŚCO

Rząd pomoże w zakupie nowego PET dla ŚCO