Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Kielcach będą przeszczepiać organy. Na początku tylko nerki

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pod koniec tego roku lub na początku przyszłego otworzony zostanie ośrodek transplantologii. Powstanie w obrębie Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej. Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, kierownik kliniki, na początku specjaliści zamierzają przeszczepiać nerki.

Autor: Iwona Murawska

11.06.2019 14:48

image 15.11.2018 Kielce. Wojewódzki Szpital Zespolony Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Zabiegi odbywać się będą na szpitalnym bloku operacyjnym, natomiast pacjenci przebywać będą na oddziale kliniki. Złożyliśmy już wniosek do Ministerstwa Zdrowia, który wstępnie został zaakceptowany i obecnie przygotowujemy się do audytu Poltransplantu. Wszystko jest na dobrej drodze byśmy uzyskali akceptację - dodał profesor Stanisław Głuszek.

Jak informuje Marek Bogusławski, członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za służbę zdrowia, w naszym regionie będzie to pierwszy ośrodek, w którym będą przeszczepiane organy.

- Brakuje nam oddziału transplantologii, który w znaczący sposób pozwoliły przedłużyć życie osobom chorym. Transplantologia jest uznaną formą, która w znaczący sposób ratuje życie ludzkie. Dzisiaj techniki transplantacyjne są skuteczne w 90 procentach, czyli na 100 przypadków 90 wykonywanych jest z powodzeniem - dodał Marek Bogusławski.

Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w KielcachKielce. 11.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Jednak jak przyznaje profesor Jarosław Czerwiński z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT w Warszawie, w całej Polsce, także w naszym województwie, bardzo rzadko dochodzi do pobrania narządów od zmarłego dawcy.

- W całym kraju w ciągu roku pobiera się narządy od około 500 zmarłych dawców. Pod tym względem w województwie świętokrzyskim jest źle i to od lat. Rocznie w tym regionie pobiera się zaledwie od 5 do 15 organów od zmarłych dawców - dodaje.

Konferencja w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w KielcachKielce. 11.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

O inicjatywie uruchomienia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach ośrodka transplantologii oraz problemie braku dawców narządów dyskutowali specjaliści podczas konferencji, jaka odbyła w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO transplantacja RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Leczenie onkologiczne ma być szybsze i skuteczniejsze

Leczenie onkologiczne ma być szybsze i skuteczniejsze

Pionierskie szczepienia w ŚCO

Pionierskie szczepienia w ŚCO

Mało przeszczepów nerek w Świętokrzyskiem

Mało przeszczepów nerek w Świętokrzyskiem