Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Terminal w Sędziszowie to nowe miejsca pracy i wpływy z podatków dla gminy

W Pawłowicach koło Sędziszowa otwarto terminal przeładunkowy z rozlewnią gazu płynnego. Umożliwi on przeładowanie w ciągu roku ponad 200 tysięcy ton gazu płynnego. Na terenie obiektu odbywał się będzie przeładunek, magazynowanie i dystrybucja gazu płynnego oraz napełnianie i dystrybucja butli.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

06.06.2019 15:44

image Pawłowice. Otwarcie terminala przeładunkowego z rozlewnią gazu płynnego Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jak powiedział Sylwester Śmigiel, prezes Zarządu GASPOL SA, terminal nie przypadkowo  powstał w Sędziszowie. Jest tu linia kolejowa wraz z całą infrastrukturą. Dzięki niej można będzie  obsługiwać transporty, zarówno ze Wschodu, jak i terminalu morskiego w Gdańsku. Gaz będzie można przeładowywać w dowolnym kierunku i dowolnej konfiguracji – powiedział  prezes.
   
W uroczystym otwarciu uczestniczyła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jak podkreślała terminal to bardzo ważna inwestycja dla całego województwa świętokrzyskiego. To nie tylko nowe miejsca pracy, ale także koło zamachowe dla rozwoju innych firm nie tylko w gminie Sędziszów, czy powiecie jędrzejowskim, ale również w całym województwie.

Dumy z takiej firmy na terenie powiatu jędrzejowskiego nie krył starosta jędrzejowski Paweł Faryna. Jak mówił każdy inwestor jest bardzo ważny. Oprócz wpływów z podatków to również nowe miejsca pracy. To propozycja dla mieszkańców, którzy nie będą musieli wyjeżdżać w poszukiwaniu zatrudnienia.

Na znaczenie inwestycji wskazał także Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa. - Otwarcie terminalu oznacza rozwój gminy. To nowe miejsca pracy oraz nowe wpływy podatkowe. Burmistrz ma nadzieję, że to także zachęta dla innych inwestorów.

Rozruch terminalu nastąpi jeszcze w tym miesiącu. W sumie zatrudnionych zostanie około 150 osób. W Sędziszowie będzie można magazynować łącznie 4000 m3 LPG, czyli równowartość około 1600 t gazu.

Na terenie terminalu znajduje się także laboratorium do badania parametrów gazu. Budowa   trwała 20 miesięcy. Inwestycja kosztowała około 60 mln złotych.

Galeria zdjęć Pawłowice. Otwarcie terminala przeładunkowego z rozlewnią gazu płynnego (06.06.2019) [Zdjęcia: 27]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sędziszów Agata Wojtyszek RK Jędrzejów wojewoda świętokrzyski Gaspol terminal przeładunkowy Wacław Szarek starosta jędrzejowski Paweł Faryna gaz płynny Sylwester Śmigiel
other news

Podobne wiadomości

Ogromna inwestycja w Sędziszowie. Powstanie terminal przeładunkowy

Ogromna inwestycja w Sędziszowie. Powstanie terminal przeładunkowy

Terminal w Sędziszowie? Mógłby obsługiwać dużą część Polski

Terminal w Sędziszowie? Mógłby obsługiwać dużą część Polski