Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Depresja to poważny problem u dzieci i młodzieży

Co siódme dziecko w Polsce podejmuje działania autodestrukcyjne, czyli samookalecza się, lub próbuje popełnić samobójstwo. Nasz kraj na tle Europy niestety przoduje w tej niechlubnej statystyce. Jak to zmienić i jak zapobiegać depresji najmłodszych? O tym dyskutowali w Kielcach nauczyciele i pedagodzy szkolni.

Autor: Daniel Lenart

28.05.2019 07:15 / Aktualizacja 28.05.2019 15:04

image Konferencja naukowo-praktyczna "Depresja u dzieci i młodzieży. Poznać, zrozumieć, pomagać" Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Profesor Jolanta Góral-Półrola, prorektor do spraw rozwoju Staropolskiej Szkoły Wyższej, która organizuje konferencję informuje, że o depresji u dzieci i młodzieży do tej pory w Polsce prawie się nie mówiło, stąd pomysł sympozjum na ten temat. Jak podkreśla, problem jest bardzo poważny, bowiem próby samobójcze podejmują już nawet dziewięciolatki. W ubiegłym roku, w naszym kraju, samobójstwo popełniło 177 dzieci.

Edyta Pedrycz, pedagog szkolny przyznaje, że zaburzenia nastroju u dzieci i młodzieży są coraz częściej spotykane. Przyczyny są różne. - Ta konferencja jest bardzo potrzebna. Rodzice pracują znacznie dłużej niż kiedyś i mają coraz mniej czasu dla dzieci, stąd często są one pozostawione same sobie. Z drugiej strony, dzieci są przestymulowane różnymi bodźcami. Za dużo czasu spędzają na portalach społecznościowych, czy grach komputerowych, ale mają też za dużo nauki w szkole i zajęć dodatkowych – tłumaczy Edyta Pedrycz.

O problemie mówią też specjaliści. Anna Hajdukiewicz, dyrektor Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych przyznaje, że zgłasza się tam coraz więcej dzieci z zaburzeniami nastroju. Doktor Danuta Czerwińska-Ćwiąkała, specjalista psychiatrii i psychiatrii dziecięcej tłumaczy, że w tym roku do szkół średnich trafia podwójny rocznik uczniów i wielu z nich przeżywa ogromy stres związany z obawą czy uda im się znaleźć dobrą szkołę. Ale problem jest szerszy.

- Nasze społeczeństwo w ogóle jest zestresowane. Żyjemy w wielkim pędzie, dzieje się wiele rzeczy naraz, nie jesteśmy w stanie wszystkich ogarnąć. Stąd reakcja stresowa w naszym mózgu. Jeżeli trwa ona krótko, to nie dochodzi do głębszych zaburzeń biologicznych – tłumaczy doktor Danuta Czerwińska-Ćwiąkała.

W konferencji wzięło udział 300 nauczycieli, pedagogów i psychologów.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja naukowo-praktyczna "Depresja u dzieci i młodzieży. Poznać, zrozumieć, pomagać" (28.05.2019) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

depresja Psychologia Anna Hajdukiewicz RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

Depresja może dotknąć każdego

Depresja może dotknąć każdego

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków

Porozmawiajmy o zdrowiu: depresja u dzieci i nastolatków

Czym jest depresja i jak ją leczyć?

Czym jest depresja i jak ją leczyć?